A3 Haber

İmamoğlu: Seçimde aynı farkla kazanmak beni üzer

İmamoğlu: Seçimde aynı farkla kazanmak beni üzer

İmamoğlu: Seçimde aynı farkla kazanmak beni üzer
Şubat 04
21:48 2022

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ” Tıkır tıkır işimizi yapıyoruz. Bu şekilde süreci yürüttüğümüz için çıldırıyorlar,” dedi. İmamoğlu, seçimle ilgili soruya ise “Seçimde aynı farkla kazanmak beni üzer. Daha fazla oy alacağımızı ben görüyorum” diye yanıt verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tele 1’de gazeteci Uğur Dündar’ın Demokrasi Arenası programının konuğu oldu.

Gündeme dair açıklamalarda bulunan İmamoğlu, İSBAK’ın yardım kiosklarına açılan soruşturmayla ilgili “Dün akşam geç saate doğru haberdar oldum. İstanbul Vakfı 30 yılı aşkındır var. Sayın Sözen’den Erdoğan’a, Gürtuna’dan Topbaş’a var olan bir vakıf. Son zamanda yoksulluk ve eğitime yönelik yardımları sağlanıyor. Bu özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize ‘burs sağlanması’ adil burstan bahsediyorum. İSBAK bir çalışma yapıyor ve insanlar kredi kartlarıyla bu cihazlardan yardım yapılabiliyor. Valilik de “bu kampanya bizden izin alınmadan yapılamaz” diyor. İBB bir kamu kurumu. Valilik de bu bu vakfın parçası. Gece yarısı AVM’yi açtırıp cihazları el koyduracağına ara İBB başkanını ‘bu işlemi durdurun’ de. Bu nezaketsizliği göstermenin ne olduğunu ben biliyorum. İncelenmekten endişe etmiyoruz. ” dedi.

İmamoğlu şöyle devam etti:

 • Kaç projenin merkezi idare tarafından engellendiğini anlatmaya kalksam sayfa sayfa sürer. El konulan alanlarımız oldu. Bazı kurullarda 2 yıldır bekleyen projelerimiz var. 2020 sonbaharında bir karar alınıyor. 300 yeni otobüs alalım diyoruz. 1,5 seneyi aşmış sürede hala onay alamadık. Onay alsaydık çoktan finansmanını sağlamıştık. Eksik bir şey kabul edilsin demiyoruz. Geçmişteki uygulamaların aynısını talep ediyoruz. Geçmişte de avam projelere onay verilmişti. Sayın bakana Sefaköy, İncirli’ye de dahil eder miyiz diye yazı yazdık 1 seneyi geçti cevap vermedi. Ne zaman kamuoyuna duyurduk Twitter’dan evrak eksiği var diye yayınladı. Biz incelenmekten endişe etmiyoruz. Endişe ettiğimiz, bunların bu ülkede yaşanması ve bu şekilde insanlarımızın yaşama sevincini böyle yoruyor olmaları, üzüyor olmaları.
 • Biz bunları aşacağız. Aşmak için buradayız.

Engellenen projeler

 • İstanbul’un bir gün bile kaybedecek vakti yok. Bizim bu şekilde hedef olmamızı ben farklı yorumluyorum. Mesele bizi engellemeleri değil. Amaç ne biliyor musunuz? Bizi engelleyememeleri.
 • Onlardan işlerini kaliteli yapmaları dışına bir şey istemiyoruz. Tıkır tıkır işimizi yapıyoruz. Bu şekilde süreci yürüttüğümüz için çıldırıyorlar. Yatıyorlar İstanbul, kalkıyorlar İstanbul. Akşam İmamoğlu, sabah İstanbul. Bakalım bugün hangi bakan İmamoğlu hakkında konuşacak? Bunların halk nezdinde itibarı yok. Halk gülüyor bu yaptıklarına.
 • Ben seçildiğimde sevinmiştim. Cumhurbaşkanı İstanbul’a sevdam diyor. Hızlıca İstanbul’un sorunlarını çözeriz dedim. Üzülüyorum. Memleketimizim cumhurbaşkanından bunları duymak istemem. İstanbul’da televizyonlarda beni anlattılar, kapalı toplantılarda beni anlattılar. Trabzon’da beni anlattılar. Yetmedi, Ukrayna’dan dönüşte beni anlattılar.
 • Beni çok seviyor, biliyorum. Ben de onu çok seviyorum. Bak seçimden önce ne güzel konuştuk, anlaştık. Yirmi dakika yerine bir saat yirmi dakika sohbet ettik. Niye konuşmuyoruz? İstanbul neymiş? Bir çıldırmışlık var. Bir akıl tutulmuşluğu var. İstanbullu sorumluluğunu yerine getirmeyenlerden hesap sorar. Destek siyaseti değil köstek siyaseti yürütüyorlar.

“Hangi farkla kazanacağımı açıklarsam kafaları önlerine eğilir”

 • (Seçim olsa) aynı farkla kazanmak beni üzer. Beni test etmek isteyen AKP’li siyasetçiler varsa gersinler. Zaten İstanbul’da yalnızca benimle birlikte gezerler. Yalnız gezemezler. İstanbul’da engellemeler üzerine değil kaliteli iş üretme üzerine konuşalım, bunu yarıştıralım. Ben onun çok daha üstünde oy alacağımızı görüyorum. Bugün İstanbul’da genç nüfusun bize nasıl sarıldığını ben yaşıyorum.
 • Bugün hangi farkla İstanbul’da kazanacağımı yayınlarsam kafaları öne eğilir.

IŞİD’in suikast planı iddiasına ilişkin konuştu

 • IŞİD Türkiye sorumlusu Kasım Güler 8 ay önce yakalanmıştı. Güler, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile size yönelik suikast düzenlendiğini söyledi. Size bu konuda bilgi verildi mi? Koruma önlemleriniz artırıldı mı?
 • Bu çok ciddi bir konu. Bu tür konuların ne yazık ki üstünden teğet geçiliyor. Aynı MOBESE meselesi gibi. Bu konuyu en iyi analiz edecek insanların başında geliyorsunuz. Bu işe ciddi bakmak lazım. Güler ifadesinde birçok detay veriyor. ‘Bu arada suikast konusu medyaya düşünce eylemi gerçekleştirmedik’ diyor.
 • Bu konuyu ben medyadan öğrendim. Aralık 2020’de bu konuyla ilgili gazetelerde haber çıktı. Sayın İçişleri Bakanı açıklama yaptı. ‘İmamoğlu’na karşı suikast girişimi söz konusu değildir. Bunların medyayla paylaşılmasını tercih etmiyoruz’ diyor. İçişleri Bakanı hep yanılırsa herkesin oturup düşünmesi lazım.

AKP dönemi verilen burslar

 • İBB’nin kamu olarak teftiş edilmesi, denetlenmesi gerekiyor. Göreve geldiğimizde gördük ki İBB belki de en fazla ihmal edilen kurumların başında gelmiş. Özellikle denetleme ve teftişte.
 • Biz göreve geldiğimizde birçok dosyayla ilgili suç duyurusunda bulunduk.
 • Bu konuyla ilgili İBB’de değil aynı zamanda iştiraklerde de bu teftişleri yaptık.
 • Onlarca dosya İçişleri Bakanlığı tarafından el konuldu.
 • Bursla ilgili yanlış uygulamalar, kötü uygulamalar var.
 • Sadece bir kişiye iki milyon iki yüz bin liralık burs veriliyor. METRO AŞ.’nin gönderdiği bursları elektronik mühendisi olsa, elektrik mühendisi olsa anlarız ama Siyaset Bilimi’yle ilgili bursu anlayamıyoruz.
 • Başka bir hanımefendi İBB’ye giriyor, aynı gün İBB’den burs kazanıyor. Şansa bak. Bugün işe gir, aynı gün de sana burs çıksın.
 • Tutturuyorlar İmamoğlu şunu işe aldı bunu işe aldı. Hiç kimse de şunu demiyor, 53 bin öğrenciye burs veriyoruz. Tek bir tanesini tanımam.
 • Siz böyle bir bursun ilanını duydunuz mu? 2 milyon lira burs!
 • Gizli kapılar ardında burs dağıtılmaz!
 • 13 milyar lirayı bulan yolsuzluk olduğunu açıklamıştık.
 • Bazı şeylere soruşturma açmasanız da, açamasanız da, kanun buna fırsat vermese de kamu vicdanında bu tür uygulamaların hesabı daima sorulur. Biz 1 milyar 700 milyonu takır takır İGDAŞ’a ödedik, 1 milyar da faiz olarak ödedik. İGDAŞ’ın borcunu sıfırladık. Bunun anlamı ne biliyor musunuz? Ahlaklı, işine önem veren, liyakatli insanları sürecin içine dahil ederseniz, sizi ahlaklı yöneticiler yanlış yönlendirmez.
 • Çalışanlarıma söylüyorum, masalarınızı geniş tutun, 16 milyon insanı unutmayın.
 • Askıda fatura 67 milyon liraya ulaştı. Yüzde 50-60, başka bir kuruluşa göre yüzde 110 enflasyon olduğundan bahsediliyor. Askıda faturaya geçen sene ocak ayında başvuranla bu sene ocak ayında başvuran arasında iki buçuk üç katı insan benim faturalarımı ödeyin diye başvuruda bulunuyor.
 • ABD Büyükelçisi ziyarete geldi, hayranlığını dile getirdi askıda faturaya. Biz bunu bütün dünyaya dağıtmak istiyoruz.
 • İhtiyacı olan vatandaşlarımız askıda faturaya girsinler, bu zor günleri beraber aşalım.
 • Eğer layık bir biçimde bu ülkede aldığı eğitime kendini borçlu hisseden insanlar var olduğunda bu ülkenin sırtı yere gelmez.

İlim Yayma Vakfı’nın Süleymaniye’ye yapılan binası

 • Arkadaşlarıma hemen talimat verdim. (Süleymaniye Camisi’nin eski ve yeni görüntülerini gösterdi) Görüyoruz ki, bu hali bile düzeltilmeye muhtaç. Bir koruma kurulu, eğer mevcutta bulunan binaya yenileme yetkisi veriliyorsa, arkada görünen çatıyı bile aşağıya indirebilirdi. Ne yazık ki henüz çatısı bitmemiş bir yapının daha da çirkenleşebilme ihtimali var. Bu konuyu çözmemiz lazım.
 • Süleymaniye ve çevresinde yapılan kötü uygulamaları ve orada nasıl el freni çektiğimizi, nasıl engellediğimiz o süreci arkadaşlarımız anlatsınlar.
 • (Binanın yıkılmasıyla ilgili) En etkili bir biçimde sahada olacağımızı duyurmak istiyoruz.
 • (Tarihi yarımadayla ilgili) Otuz sene önce çok daha güzeldi. Attığımız adımların hangi sonuçlara ulaştığını nisan-mayıs ayında Beyazıt Meydanı’ndan anlatacağım.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER