A3 Haber

İzmir’de suya yüzde 30 zam kararı: Su tarifeleri her ay ÜFE’ye göre şekillenecek

İzmir’de suya yüzde 30 zam kararı: Su tarifeleri her ay ÜFE’ye göre şekillenecek

İzmir’de suya yüzde 30 zam kararı: Su tarifeleri her ay ÜFE’ye göre şekillenecek
Şubat 21
20:26 2022

İzmir’de 1 Mart’tan itibaren suya yüzde 30 zam kararı alındı. Öte yandan zam oranı her ay ÜFE’ye göre şekillenecek.

İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İZSU) Genel Kurulu bugün, Yeşilyurt Mustafa Necati Kültür Merkezi’nde olağanüstü toplandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve İZSU Genel Kurul Başkanı Tunç Soyer idaresinde gerçekleşen toplantının ana gündem maddesi ise suya yapılan zam oldu. Yeni tarifedeki artış oranı, bazı abone türleri hariç yüzde 30 olarak belirlendi.

Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte; tarım ve hayvancılığı desteklemek adına köylerdeki ilk kademe su miktarı 0-10 metreküpten 0-20 metreküpe yükseltildi. Ayrıca küçük esnafı destelemek adına, konut dışı abonelerde kademelendirmeye gidildi ve 10 metreküpe kadar olan su kullanımında herhangi bir işlem yapılmadı. Başkan Soyer’in öngörüsüyle İnsani Tüketim Amaçlı su hakkı için çalışma yapılması kararlaştırıldı.

1 Ocak’ta zam yapılmıştı

İZSU en son 1 Ocak 2022’de yapılan zamlı tarifede konutlarda birinci kademede yüzde 18, ikinci kademede yüzde 30 fiyat artışı uygulamıştı.

Öte yandan; su zammında 28 Büyükşehir’de kullanılan sisteme de geçiş yapıldı. Bu kapsamda; zam oranı Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE)’ye bağlandı. Böylelikle; enflasyon arttıkça suya zam gelecek; enflasyon azalması durumunda ise suya indirim yapılacak.

Tunç Soyer: Bu bir zafer değil

Suya yapılan zam nedeniyle mutlu olmadıklarının belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bu bir zafer değil. Hiç birimiz bundan mutlu değiliz. Biz İzmir’de vatandaşlarımız suyu mümkün olduğunca daha düşük bedellere tüketmesini isteriz. O nedenle gelir düzeyi düşük vatandaşlarımızı koruyacak düzenlemeler yapmak istedik. İzmirlilere çok daha düşük bedellerle su üreteceğimiz günleri de hep beraber kurarız” açıklamasında bulundu.

Etiketler
Paylaş

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER