A3 Haber

Dolar, avro ve altında “Ukrayna krizi” yükselişi

Dolar, avro ve altında “Ukrayna krizi” yükselişi

Dolar, avro ve altında “Ukrayna krizi” yükselişi
Şubat 22
09:48 2022

Haftalardır dünya gündeminin ilk sırasında yer alan Ukrayna krizinde dün bir eşik aşıldı. Rusya’nın kararı sonrası piyasalar sarsıldı. Güne 13,65 liradan başlayan dolar/TL devam eden saatlerde 13,80’in üzerine tırmanarak 13,82 lirayı gördü.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in dün Ukrayna’daki ayrılıkçı bölgeleri tanıması ve Rus tanklarının Ukrayna’ya girişi piyasaları sarstı. Rus borsasında tarihi değer kayıpları yaşanırken, kayıplar dünya geneline yayıldı. Petrol ve altın fiyatlarında yükseliş görüldü.

Avro ise aynı dakikalarda 15,60’ın üzerine çıkarak, 13,62 lirayı gördü. Avro güne 15,44 liradan başlamıştı.

Sıçramanın ardından ise dolar 13,73’te, avro ise 15,54’de dengeye geldi.

Rusya-Ukrayna gerilimi piyasaları dalgalandırıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ayrılıkçı devletleri tanıyan imzayı atması Rus piyasalarını vurdu. Ruble dolar karşısında 80’i görerek Kasım 2020’den beri en büyük düşüşü kaydetti. Borsalar da sert düştü.

Moskova Borsası’nda tarihi kayıplar

Moskova Borsası’ndaki büyük Rus şirketlerini dolar cinsi izleyen RTS endeksindeki dün günlük kayıp yüzde 13,2’ye ulaştı. Endekste gün içi kayıp bir ara yüzde 17’ye kadar ulaşırken, yıl başından bu yana kayıp yüzde 24,3’e, bir yıllık kayıp yüzde 11,8’e yükseldi.

Moskova Borsası’nda önde gelen şirket hisselerini ruble cinsi izleyen MOEX endeksinde de dünkü kayıp yüzde 10’u aştı.

Rus borsası, Kırım’ın Mart 2014’teki ilhakı ve Batı yaptırımları sonrasındaki en sert değer kaybını dün yaşadı.

Yaptırım endişeleriyle Rusya’nın doğalgaz tekeli Gazprom’da da kayıp günlükte yüzde 10’u aşarken, son 4 günlük kayıp yüzde 20’ye yaklaştı.

Rus alimünyum devi United Co Rusal International PJSC şirketinin Hong Kong borsasında işlem gören hisselerinde bugünkü kayıp yüzde 22’ye ulaştı.

Rublede iki yılın en sert düşüşü

Rus rublesi dolar karşısında dün son iki yılın en sert değer kaybını yaşadı ve dolar/ruble kuru 76 seviyelerinden 80’e yükseldikten sonra bugün tekrar 79 seviyelerine geriledi. Rublede en son Mart 2020’de pandemi kaynaklı olarak sert gerileme yaşanmıştı.

Rus borsası ve Rus rublesi, dün dünyada en çok değer kaybeden borsa ve en çok değer kaybeden para birimi oldu.

Altın ve petrol fiyatları yükseldi

Ukrayna’da krizin büyümesi, altın fiyatlarındaki yükselişi de hızlandırdı ve bugün ons altında 1914 dolar seviyesi görüldü. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışı hazırlığının bir süredir baskıladığı ons altında yıl başından bu yana yükseliş yüzde 4’ü aştı.

TL cinsi gram altın fiyatında bugün, 20 Aralık sonrasındaki sen yüksek seviye olan 841 TL seviyesi görüldü.

Brent petrolde de bugün 97,6 dolar seviyesi görüldü. Yıl başında 77 dolar olan petrolde, yıl başından bu yana artış yüzde 26’ya ulaştı.

ABD ve Avrupa borsalarında da düşüşler var

Bir süredir Fed ve Ukrayna baskısı altında olan ABD borsalarında da dün kayıplar vardı. Dün yüzde 0,7 değer kaybeden S&P 500 endeksinde yıl başından bu yana düşüş yüzde 9’a yaklaştı.

Alman borsasında Dax endeksinde de yıl başından bu yana kayıp yüzde 7’yi aştı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER