A3 Haber

NATO: Ukrayna’nın yanındayız, doğuya ek askeri güç gönderiyoruz

NATO: Ukrayna’nın yanındayız, doğuya ek askeri güç gönderiyoruz

NATO: Ukrayna’nın yanındayız, doğuya ek askeri güç gönderiyoruz
Şubat 24
15:11 2022

NATO, Rusya’nın Ukrayna işgali karşısında müttefikleri korumak için “ilave adımlar atılacağını” açıkladı.

Rusya, Ukrayna’nın çeşitli şehirlerine saldırıları sürdürürken NATO’dan yapılan açıklamada “Gerilimi yükselmesine karar veren yalnızca Rusya’dır” ifadeleri yer aldı.

NATO’dan yapılan yazılı açıklamada, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik tamamen haksız ve sebepsiz olan korkunç saldırısını mümkün olan en güçlü şekilde kınıyoruz.” denildi.

“Belarus’un da bu saldırıya olanak sağladığı için” kınandığının belirtildiği açıklamada, saldırının uluslararası hukukun ve Rusya’nın taahhütlerinin ciddi bir ihlali olduğu vurgulandı.

Açıklamada, NATO’nun Ukrayna halkının ve onun meşru, demokratik olarak seçilmiş başkanının, parlamentosunun ve hükümetinin yanında olduğu, Ukrayna’nın karasuları da dahil olmak üzere uluslararası kabul görmüş sınırları içinde toprak bütünlüğü ve egemenliğine tam destek verdiği ifade edildi.

“Rusya’yı askeri harekatını derhal durdurmaya, Ukrayna içindeki ve çevresindeki tüm güçlerini geri çekmeye, uluslararası insancıl hukuka tam olarak uymaya ve ihtiyacı olan herkese güvenli ve engelsiz insani erişim ve yardıma izin vermeye çağırıyoruz.” denilen açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı bölgeleri tanıma kararını da şiddetle kınandı.

Açıklamada, Rusya’ya “en güçlü şekilde, seçtiği şiddet ve saldırganlık yolundan geri dönme” ve Rusya liderlerine, “eylemlerinin sonuçlarının tüm sorumluluğunu üstlenme” çağrısı yapılarak, şu ifadeler kullanıldı:

  • “Rusya çok ağır bir ekonomik ve siyasi bedel ödeyecek. NATO, ilgili paydaşlar ve AB de dahil olmak üzere diğer uluslararası örgütlerle yakın iş birliği içinde olmaya devam edecektir.”

Rusya’nın eylemlerinin Avrupa-Atlantik güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturduğunun altının çizildiğini açıklamada, şunlar kaydedildi:

  • “NATO, tüm müttefiklerin güvenliğini ve savunmasını sağlamak için gerekli tüm önlemleri almaya devam edecektir. İttifak’ın doğu kısmına ek savunma kara ve hava kuvvetlerinin yanı sıra ek deniz varlıkları yerleştiriyoruz. Güçlerimizin tüm olası durumlara yanıt verme hazırlığını artırdık.
  • Bugün Washington Antlaşması’nın 4’üncü maddesi kapsamında istişarelerde bulunduk. Tüm müttefikleri korumaya yönelik savunma planlamamız doğrultusunda, İttifak genelinde caydırıcılığı ve savunmayı daha da güçlendirmek için ek adımlar atmaya karar verdik.”

Öte yandan, NATO Liderler Zirvesi, 25 Şubat Perşembe günü video konferans yöntemiyle yapılacak.

Britanya Başbakanı Boris Johnson ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya’nın Ukrayna işgali karşısında acil NATO zirvesi talebinde bulunmuştu.

İlgili haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER