A3 Haber

“Hendek için adalet” arayışı sürüyor: Havai fişek fabrikası faciası davasında karar bekleniyor

“Hendek için adalet” arayışı sürüyor: Havai fişek fabrikası faciası davasında karar bekleniyor

“Hendek için adalet” arayışı sürüyor: Havai fişek fabrikası faciası davasında karar bekleniyor
Şubat 28
10:54 2022

Sakarya’nın Hendek ilçesinde yedi işçinin yaşamını yitirdiği, 127 kişinin yaralandığı havai fişek fabrikasındaki patlama ile ilgili açılan davanın sekizinci duruşması bugün görülüyor.

Hendek’te 3 Temmuz 2020’de bir havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada yedi işçi yaşamını yitirdi, 127 kişi yaralandı. Olayın ardından Hendek Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada patlamada ihmali olduğu belirtilen patron Yaşar Coşkun, fabrika sorumlu müdürü Asiye Angın, fabrika müdürü ve genel ustabaşı Hasan Ali Velioğlu, genel ustabaşı Erşan Öztürk, iş güvenliği uzmanı Aslı Bozkurt sorumlu personel Ahmet Çağrıcı ve Ali Rıza Ergenç Coşkun hakkında dava açıldı. Sanıklar hakkında bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma suçundan ikişer yıl sekizer aydan 22’şer yıl altışar aya kadar hapis cezası istendi. Davada fabrika sahibi Yaşar Coşkun ile genel ustabaşı Hasan Ali Velioğlu tutuklu yargılanıyor.

Son savunmalar yapılacak

Ferizli ilçesindeki Sakarya Ağır Ceza Mahkemeleri duruşma salonundaki davanın sekizinci duruşması yapılıyor. Sakarya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, önceki duruşmalarda savcının mütalaasını açıklamasının ardından tarafların savunmaları ve bazı belgelerin mahkeme heyetine teslimi istendi. Son duruşmada şikayetçi avukatlarının ikisi tutuklu yedi sanığın suçlarının olası kasıt üzerinden değerlendirilmesi talebini göz önünde bulundurdu. Mahkeme heyetinin bu tutumunun ardından her iki tarafın avukatları olası kasıt değerlendirmesi nedeniyle mahkeme heyetinden ek süre talep etti. Talebin kabul edilmesinin ardından taraflar, mahkeme heyetine son savunmalarını yapacak.

Ailelerden açıklama

Duruşma öncesi hayatını kaybedenlerin aileleri, dava avukatları ve CHP, HDP heyeti, TBB Başkanı Erinç Sağkan ve pek çok kurum temsilcisinden açıklamalar geldi. Yaşamını yitiren bir işçinin yakını “Önlenebilen hiçbir ölüm kaza diyerek meşrulaştırılamaz. Sanıklar kadar, denetlemeyen yetkililer ve yargı da sorumludur” açıklamasını yaptı.

Duruşma öncesi arbede

Duruşma öncesi Sakarya Ağır Ceza Mahkemesi önünde bir araya gelen işçi aileleri ve avukatları içeri alınmak istenmedi. Duruşma salonlarının olduğu binanın önündeki kapıda bir süre arbade yaşandı. Ardından avukatlar ve işçi aileleri duruşma salonuna alındı.

Duruşma başladı

Duruşmaya katılmak isteyen avukatların katılmasına sanık Asiye Angın ve Aslı Bozkurt kabul ederken diğerleri kabul etmedi. Sanık avukatları da avukatların katılma talebine itiraz etti ve avukatların katılma talebi reddedildi.

Yaşar Coşkun’un savunma yapmak için kürsüye çıktığı sırada bazı işçi yakınları duruşmayı terk etti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER