A3 Haber

Ankara’da toplu ulaşıma zam

Ankara’da toplu ulaşıma zam

Ankara’da toplu ulaşıma zam
Mart 11
19:42 2022

Ankara’da toplu ulaşımda yaşanan krizin ardından toplanan UKOME’den zam kararı çıktı. Ankara toplu ulaşım fiyatı 6,5 TL’ye yükseldi. Zam, ayın 15’inden sonra geçerli olacak.

Benzin ve motorine gelen zamlar, toplu taşıma hizmetlerini de olumsuz etkilemeye başladı. Ankara’da ulaşım fiyatlarına zam geldi.

Ankara’da toplu taşıma araçlarında uygulanan fiyat tarifesi, akaryakıta gelen zamlar ile ara vermeksizin artan maliyetler nedeniyle UKOME tarafından gündeme alınarak karara bağlandı.

UKOME’nin aldığı karar doğrultusunda, 15 Mart 2022 Salı gününden itibaren geçerli olacak şekilde tam bilet tutarı 6,5 TL, indirimli bilet tutarı 3,5 TL ve öğrenci abonman ücreti ise aylık 90 TL’ye 225 biniş olarak uygulanmasına karar verildi. Daha önce zam gelen fiyat 5 liraydı.

Artan akaryakıt maliyetleri nedeniyle özel halk otobüsleri esnafı fiyatın en az 8 TL olmasını talep etmiş, ulaşım maliyeti ise 10,5 TL olarak açıklanmıştı. ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın aradaki farkı Belediyenin sübvanse edeceğini açıklamasının ardından fiyat artış oranı kısıtlı tutulmuştu.

Bir önceki fiyat artışı yapılan 5 Ocak 2022 tarihinden bu yana maliyetler ortalama yüzde 70 oranında artmış, sadece akaryakıt fiyatlarında yüzde 79 artış yaşanmıştı.

Fiyatlar şu şekilde oldu: 

  • Tam bilet 4,5 liradan 6,5 liraya  
  • İndirimli bilet 2,5 liradan 3,5 liraya
  •  Öğrenci abonman ücreti ise aylık 75 liradan 90 liraya çıktı

İlgili haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER