A3 Haber

Atatürk Parkı’ndaki Onur Anıtı’na saldıranlar hakkındaki iddianame kabul edildi

Atatürk Parkı’ndaki Onur Anıtı’na saldıranlar hakkındaki iddianame kabul edildi

Atatürk Parkı’ndaki Onur Anıtı’na saldıranlar hakkındaki iddianame kabul edildi
Mart 17
14:31 2022

Samsun’da Milli Mücadele’nin simge eserlerinden, Atatürk Parkı’ndaki Onur Anıtı’na saldırı gerçekleştiren Celal Rahman Fidan ile Batuhan Fidan hakkında “Atatürk aleyhine işlenen suçlar” ve “kamu malına zarar vermek” suçlarından dokuzar yıla kadar hapis istemiyle düzenlenen iddianame, 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde kabul edildi. Tutuklu kuzenler, 29 Mart’ta hakim karşısına çıkarılacak.

İlkadım ilçesi Kale Mahallesi’ndeki Atatürk Parkı’na 3 Şubat’ta ciple gelen iki kişi, Onur Anıtı’na halat bağlayıp, çekmeye çalıştı. Çevredekiler tepki gösterince şüpheliler, ipi bırakıp kaçtı. İhbarla çalışma başlatan ekipler, şüphelilerin kaçtığı aracın plakasını tespit etti. Polis, 13 suçtan 38 dosyası olan kuzenler Celal Rahman Fidan ve Batuhan Fidan’ı yakalayıp, gözaltına aldı. Emniyetteki sorguları sonrası adliyeye sevk edilen iki şüpheli, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

Dört gün saygı nöbeti

Olayın ardından binlerce kişi ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi ‘anıta saygı’ nöbeti başlattı. Anıt çevresinde belediyelerce kurulan çadırlarda gece gündüz nöbet tutan kalabalıklar, 4 gün boyunca İstiklal, İzmir ve Onuncu Yıl marşlarını söyleyerek saldırıyı kınadı. Saldırıya tepki için bir araya gelen belediye ve siyasi partilerin il başkanları da ortak açıklama yaptı.

Dokuzar yıla kadar hapis istemi

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’nca iki kuzen hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Kuzenler hakkında “Atatürk aleyhine işlenen suçlar” ve “kamu malına zarar vermek” suçlarından dokuzar yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

İddianame kabul edildi

Anıtın, korkusuzluk ve Türk milletinin gücüyle Milli Mücadele’yi temsil ettiğine yer verilen iddianamede; önemi ve özellikleri de değerlendirilerek, eylemlerinin ağırlığı ve yoğunluğu dikkate alınıp, alt sınırdan uzaklaştırılarak cezalandırılmaları istendi. İddianame, 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Mahkeme heyeti, ilk duruşmayı 29 Mart’a bıraktı. (DHA)

About Author

Hande Turan

Hande Turan

Related Articles