A3 Haber

Çavuşoğlu, Ukrayna’da Kuleba ile görüştü

Çavuşoğlu, Ukrayna’da Kuleba ile görüştü

Çavuşoğlu, Ukrayna’da Kuleba ile görüştü
Mart 17
17:20 2022

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba Lviv kentinde bir araya geldi. Kuleba, “Türkiye’yi garantör olmasını istediğimiz ülkeler arasında görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna’nın Lviv kentinde Ukraynalı mevkidaşı Dmitro Kuleba ile bir araya geldi.

Çavuşoğlu ve Kuleba, ikili görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yaptı.

24 Şubat’tan bu yana savaşın devam ettiğini ve binlerce sivilin hayatını kaybettiğini hatırlatan Çavuşoğlu, 3 milyonu aşkın masum insanın ülkesini terk etmek zorunda kaldığını ve Polonya’dan Lviv’e gelirken yol üstünde ve özellikle kapılarda insanların beklediğini ve ülkesini terk ettiğini gördüklerini ve üzüldüklerini söyledi.

“Bir taraftan Belarus müzakereleri devam ederken biz de barışın tesisi için çabalarımızı devam ettiriyoruz”

Çavuşoğlu, bu savaşın bir an evvel sona ermesi gerektiğini vurgulayarak, akan kanın ve gözyaşının durdurulması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

  • Biz ilk günden bugüne kadar bu yönde çabalarımızı yoğunlaştırarak devam ediyoruz. Bir taraftan Belarus müzakereleri devam ederken biz de barışın tesisi için çabalarımızı devam ettiriyoruz, o nedenle dün Moskova’daydım. Moskova’da gündeme gelen konular ve edindiğimiz izlenimler hakkında Kuleba’ya bugün bilgi verdim. Cumhurbaşkanımız Erdoğan da dün Başkan Zelenskiy ile telefonda görüştü ve bugün de Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirecek.

“Ukrayna’nın bu savaş karşısında ortaya koyduğu mücadeleyi tüm dünya görüyor”

“Ukrayna’nın ve Ukrayna halkının bu savaş karşısında ortaya koyduğu mücadeleyi tüm dünya görüyor” ifadesini kullanan Bakan Çavuşoğlu, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne, bağımsızlığına ve egemenliğine desteklerinin tam olduğunu ve Ukrayna’ya verdikleri desteğin, Türkiye’nin ilkeli politikasının ve müttefikliğinin, stratejik ortaklığın doğal sonucu olduğunu aktardı.

Çavuşoğlu, özellikle insani alanlardaki yardımlarının devam edeceğini, Türkiye’nin başından beri bu süreçte ilkeli tutum sergilediğini söyledi.

Mariupol’deki Türk vatandaşlarının tahliyesi

Çavuşoğlu, Ukrayna’daki Kırım Tatar Koordinasyon Merkezini de ziyaret edeceklerini belirterek, Mariupol bölgesinde çatışmaların devam ettiği için orada yaşayan Türk vatandaşları ve masum sivillerin ayırt etmeksizin tahliyesinin yapılmasının aciliyet olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu ayrıca, Temennimiz, önce Mariupol’da acil bir insani ateşkesin sağlanması sonra da tüm Ukrayna’da savaşın sona ermesi ve ateşkesin kalıcı bir şekilde tesis edilmesi, anlaşma ve barış yolunda diplomasiye fırsat verilmesi” diye konuştu.

Türk vatandaşları ve diğer ülke vatandaşlarının tahliyesi sürecinde zor bölgeler olduğunu belirten ve bu konuda Ukrayna tarafından çok büyük destek gördüklerini söyleyen Bakan Çavuşoğlu, “Bu desteklerle yaklaşık 15 bin 200 vatandaşımızı tahliye ettik. Şu anda Mariupol bölgesinde de 100’den fazla vatandaşımız bulunuyor” dedi.

Türk SİHA’ları konusu

  • Türkiye’nin Ukrayna için askeri yardım sağlayıp sağlamadığı ve silahlı insansız hava aracı (SİHA) “Bayraktar TB2”ye ilişkin soruyu da Çavuşoğlu, şöyle yanıtladı:
  • Biz bu konularda özellikle bu savaş konusunda son derece ilkeli bir tutum sergiliyoruz. Doğruya doğru, yanlışa yanlış, siyaha siyah, beyaz beyaz diyoruz. Bahsettiğiniz Bayraktar SİHA’ları Ukrayna tarafından Türkiye’deki bir şirketimizden satın alınan ürünler.

Çavuşoğlu, Türkiye olarak zor zamanlarda başından beri Ukrayna’nın yanında olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini söyledi.

Kuleba’nın, Ukraynalıların Bayraktar TB2 SİHA’ları için şarkı bestelediğini söylemesi üzerine Çavuşoğlu, Bayraktar TB2 SİHA’larının Ukrayna’da çok popüler olduğunu ve bununla ilgili şarkı ve kliplerinin tüm dünyanın izlediğine şahit olduklarını dile getirdi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER