A3 Haber

Yedi yolcunun midesinden 11 kilo kokain çıktı

Yedi yolcunun midesinden 11 kilo kokain çıktı

Yedi yolcunun midesinden 11 kilo kokain çıktı
Mart 21
11:03 2022

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü Narkotim ekiplerince İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirilen iki ayrı operasyonda, “yutucu” olarak tabir edilen yedi uyuşturucu kuryesinin midesinde 11 kilo kokain ele geçirildi.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele faaliyetleri kapsamında, İstihbarat Bilgi Sistemi ve Varış Öncesi Yolcu Bildirim Sistemi üzerinden hava yoluyla seyahat eden yolculara ilişkin risk analizi çalışması yapıldı. Etiyopya’dan İstanbul’a gelen uçaklarda seyahat eden Tanzanya uyruklu bazı yolcuların “yutucu” olarak tabir edilen uyuşturucu kuryesi olabileceği tespit edildi. Geçekleştirilen ilk operasyonda, Hava Takip Sistemi’nden izlenen uçağın yanaşacağı körükte önlem alındı. Narkotim ekiplerince takibe alınan altı kişinin şüpheli hareketleri, uyuşturucu kuryesi olabilecekleri düşüncesini artırdı. Bunun üzerine görevli ekipler tarafından şüpheli olduğu düşünülen altı yolcu, İstanbul Havalimanı’nda yer alan “yutucu” tespit cihazı ile gerekli kontrollerden geçirildi. Yapılan ön kontrollerde şüphelilerin midelerinde normal dışı bazı materyaller olduğu belirlendi. Gümrük Muhafaza ekiplerince savcılık talimatı doğrultusunda detaylı bilgisayar tomografi çekilmesi için sağlık kuruluşuna götürülen altı yolcunun yapılan tarama ve muayenelerinde 761 adet ve toplam ağırlığı 10 kilo 420 gram kokain tespit edildi.

İkinci operasyonda, başka yolcunun da “yutucu” kurye olduğu bilgisine ulaşan ekipler, şüpheliyi takibe aldı. Yolcuda, ‘yutucu’ tespit cihazı ve ardından sağlık kuruluşunda yapılan muayene sonucu 48 adet kapsül ve toplam ağırlığı 760 gram kokain ele geçirildi. Ayrıca yakalanan şüphelileri Türkiye’de karşılayacak Nijerya uyruklu da kaldığı otelde gözaltına alındı. Operasyonlarda toplamda 11 kilo 180 gram kokain ele geçirildi ve biri organizatör, yedisi kurye olmak üzere sekiz kişi gözaltına alındı. Şüpheliler, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanarak, cezaevine gönderildi. (DHA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER