A3 Haber

Erdoğan, Hollanda Başbakanı Rutte ile görüştü: “Türkiye, AB için önemli bir ortaktır”

Erdoğan, Hollanda Başbakanı Rutte ile görüştü: “Türkiye, AB için önemli bir ortaktır”

Erdoğan, Hollanda Başbakanı Rutte ile görüştü: “Türkiye, AB için önemli bir ortaktır”
Mart 22
19:18 2022

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile görüşen Erdoğan, düzenlediği basın toplantısında Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşa değindi. Erdoğan, “Putin ve Zelenskiy ile temaslarımı sürdürüyorum. Kalıcı barış işçin elimizden geleni yapıyoruz” dedi. Rutte ise, “Türkiye AB için önemli bir ortaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin olarak, “Şartların zorluğunun farkındayız ancak diplomasiyi tek çıkış yolu olarak gören samimi girişimlerimizi bundan sonra da sürdüreceğiz” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle oldu:

  • Rusya-Ukrayna krizinde net bir tutum takındık. Sağ duyu çağrısı yaptık. Tansiyonun düşürülmesini istedik. Bu gidişata bir an önce son verilmesi için yoğun bir diplomasi trafiği yürütüyoruz. Zelenski ve Putin ile temaslarımı sürdürüyorum. Barış için çaba gösteriyoruz. Diplomasiyi tek çıkış yolu olarak görüyoruz.
  •  Avrupa Birliği’nin kısır çıkar hesaplarına teslim olmadan, artık üyelik müzakerelerini açmasını Gümrük Birliği’nin güncellenmesi müzakerelerine süratle başlamasını bekliyoruz.

“Montrö Sözleşmesi’ni uygulayan Türkiye’ye teşekkür ediyoruz”

Hollanda Başbakanı Rutte de şöyle konuştu:

  • Kilit ekonomik ortaklarız. 8’den 11 milyara artan bir ticaret hacmi gördük. Ara hedef olarak 15, nihai hedef olarak 20 milyar dolar belirledik. Bugünkü odağımız sadece ikili ilişkilerimiz değildi. Dünyada olanlara da odaklandık. Çünkü çok taraflı düzeyde de birlikte çalışıyoruz. İki ülke de NATO üyesi. Türkiye ittifak için çok büyük siyasi ve ekonomik öneme haizdir.
  • İkimiz de Rusya’nın işgalini kınıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da dediği gibi bölgesel barış ve istikrara büyük bir darbedir. Mariupol’da yapılan bombardıman ve bunun sivil nüfusu terörize etmekten başka bir amacı yoktur.
  • Türkiye bu ihtilafta (Rusya-Ukrayna müzakereleri) kilit bir rol oynuyor. Sayın Erdoğan’ın bu rolü üstlenmesinden ötürü teşekkür ediyorum. İki ülkeye (Rusya-Ukrayna) açık hattı olan nadir ülkelerden Türkiye’yi (arabuluculukta) desteklediğimizi söylemek isterim.
  • Montrö Sözleşmesi’ni uygulayan Türkiye’ye teşekkür ediyoruz. Türkiye çözüm için üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor.
  • Halihazırda dünyadaki diğer ülkelerde daha fazla mülteci barındırıyorsunuz ve bunun için de teşekkür etmek istiyorum. Bu akşamki görüşmelerimiz ilişkilerimizi daha fazla geliştirdi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER