A3 Haber

Barış Terkoğlu: İmamoğlu’na yönelik suikast ihbarı, cezaevinde olan bir hükümlüden dilekçeyle geldi

Barış Terkoğlu: İmamoğlu’na yönelik suikast ihbarı, cezaevinde olan bir hükümlüden dilekçeyle geldi

Barış Terkoğlu: İmamoğlu’na yönelik suikast ihbarı, cezaevinde olan bir hükümlüden dilekçeyle geldi
Mart 23
23:51 2022

Halk TV canlı yayınında konuşan Gazeteci-yazar Barış Terkoğlu, Edirne Cezaevi’nde bulunan bir danıştay cinayeti hükümlüsünün, İmamoğlu’na yönelik suikast ihbarında bulunduğu resmi bir evrak geldiğini söyledi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, IŞİD’in “Türkiye Vilayeti” sorumlusu olmak iddiasıyla tutuklanan “Ebu Usame el Türki” kod adlı Kasım Güler hakkında dava açtı. Davanın eklerinde Güler’in 74 sayfalık itirafları yer almıştı. Kasım Güler, örgütün “Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu, Aleviler, LGBTİ+’lar ile İncirlik Üssü’ne saldırı planladığını” ileri sürmüştü.

İtiraflarda IŞİD’in Türkiye’de yaptığı ve yapmayı planladığı eylemlerin ayrıntıları yer aldı. Güler, IŞİD’in “Türkiye’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, LGBTİ+ bireyler, Kapadokya’da turistleri taşıyan hava balonları, Zöhre Ana Cemevi, Adana’da İncirlik Üssüne saldırı planladığını” söylemişti.

Gazeteci-yazar Barış Terkoğlu, Halk TV canlı yayınında Kasım Güler’in itiraflarıyla ilgili konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne Edirne Savcılığı’ndan resmi bir evrak geldiğini ifade eden Terkoğlu, şunları söyledi:

  • “Edirne’de hükümlü olan Osman Yıldırım 31 Ocak 2022 günü cezaevi idaresine bir dilekçe veriyor. Dilekçe ‘Suikast bildirimi’ başlığını taşıyor. Dilekçede diyor ki ‘Ekrem İmamoğlu’na suikast yapılacak. Bunu da İstanbul Büyükşehir Belediye’sine bildiriyor. Biliyorsunuz Danıştan cinayeti karanlık bir cinayetti. Ekrem İmamoğlu’na da ‘Danıştan cinayetinde MOBESE kayıtları silinmişti ya, sizin yemek yediğiniz görüntüler nasıl sızdırıldı sanıyorsunuz? Bu size tehdit, gözdağı ve suikastten önceki son adımdır’ diyor.”

Cezaevi Müdürlüğü’nün gelen suikast ihbarını Edirne Savcılığı’na ilettiğini söyleyen Terkoğlu, savcılığında “bize böyle bir ihbar geldi” diyerek dilekçeyi İBB’ye gönderdiğini ifade etti.

İBB’nin cezaevinden kendilerine ulaşan ihbarı 11 Şubat 2022 tarihinde İstanbul Valiliği’ne bildirdiğini kaydeden Barış Terkoğlu, valiliğin durumu Emniyet Müdürlüğü’ne ilettiğini söyledi. Sürecin İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde tıkandığını ifade eden Terkoğlu, dilekçeyle ilgili aradığı resmi kurumlardan hiçbir bilgi alamadığını, İBB’ye de herhangi bir dönüş olmadığını kaydetti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER