A3 Haber

Ayhan Bilgen’in partisinin adı açıklandı

Ayhan Bilgen’in partisinin adı açıklandı

Ayhan Bilgen’in partisinin adı açıklandı
Mart 24
17:43 2022

HDP’den istifa eden Ayhan Bilgen’in partisinin adı netleşti. Türkiye’nin Sesi Partisi için kuruluş dilekçesi 31 Mart’ta İçişleri Bakanlığı’na teslim edilecek.

Kars Belediye Eş Başkanı görevinden alınarak tutuklanan ve cezaevinden çıkmasının ardından Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) istifa eden Ayhan Bilgen’in öncülüğünde başlayan siyasi parti kurma çalışmalarında sona gelindi.

‘Sessizlerin Sesi Hareketi’ olarak yola çıkan ve bu süreçte bir dizi toplantılar düzenleyen Bilgen’in yeni kuracağı partinin adı netleşti. Gazetede Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre, Türkiye’nin Sesi Partisi, ismiyle Türkiye siyasal hayatına katılacak olan partinin kısaltması ise ‘SES’ olacak. Bilgen de partinin, ‘kurucu başkanı’ sıfatını taşıyacak.

31 Mart’ta kuruluş dilekçesi bakanlığa teslim edilecek 

Geçtiğimiz hafta Ankara’da bir otelde partinin kuruluşuna ilişkin açıklama yapan ‘Sessizlerin Sesi Hareketi’, mart ayı içerisinde parti kuruluş dilekçelerinin İçişleri Bakanlığı’na teslim edileceğini duyurmuştu. Edinilen bilgiye göre partinin tüzük ve programı tamamlandı ve 31 Mart Perşembe günü İçişleri Bakanlığı’na kuruluş dilekçeleri teslim edilecek.

Türkiye’nin Sesi Partisi, bakanlığa 30 kurucu üye ile başvurusunu yapacak. Bu 30 kurucu arasında mimar, mühendis, hukukçular ve iş insanları yer alacak. Partinin amblemi konusunda ise çalışmalar bir süre daha devam edecek.

Edinilen bilgiye göre parti, kuruluş dilekçesini vermesi ve alındı belgesini almasının ardından Türkiye’nin farklı bölgelerinde sahaya çıkacak. Türkiye’nin her bölgesinde yapılacak planlamalarla alanlara çıkılarak parti programı ve tüzüğü topluma anlatılacak.

Yeni kurulan partinin yatay demokrasiyi savunduğunu belirten parti kaynaklarına göre hedefleri, “Katılımcı, müzakereci demokrasiyi yatayda esas alarak ileriye ulaşma çabası” sözleriyle özetlendi.

Bilgen: Bu ülkeyi yönetmeye talibiz 

Ankara’da geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada yeni kurulacak partinin izleyeceği yola dair Ayhan Bilgen tarafından yapılan açıklamada, “Biz bu ülkeyi yönetmeye talibiz. 2023 yılında ülke yönetiminde öyle ya da böyle olacağız. Onun için de seçimlere yetişecek bir parti kuracağız. Biz tabela partisi kurma hevesiyle yola çıkmadık. İttifak arayışlarında değiliz. Sadece toplumla ittifak yapacağız. Sessiz çoğunlukla, Türkiye siyasetindeki tıkanmışlığı gören iktidara da muhalefete de güvenmeyen kitleyle yola çıkacağız” değerlendirmeleri yapılmıştı.

İlgili haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER