A3 Haber

Polislerin atış talimi yaptığı yerde 16 yaşında bir çocuk ölü bulundu!

Polislerin atış talimi yaptığı yerde 16 yaşında bir çocuk ölü bulundu!

Polislerin atış talimi yaptığı yerde 16 yaşında bir çocuk ölü bulundu!
Mart 27
22:14 2022

Şanlıurfa’da günlerdir kayıp olan 16 yaşındaki Muharrem Aksan, polislerin atış talimi yaptığı yerde ölü bulunmuştu. Aksan’ın şüpheli ölümü üzerine Şanlıurfa Barosu “Olayın aydınlatılması için sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz” açıklaması yaptı.

Şanlıurfa’da, 3 gündür haber alınamayan Muharrem Aksan’ın boş arazide, üzerinde mermi izleri olan cansız bedeninin bulunmasıyla ilgili olarak Şanlıurfa Barosu bir açıklama yayımladı.

Şanlıurfa Barosu İnsan Hakları Merkezi adına yapılan açıklamada, “24 Mart 2022 günü, Eyyübiye ilçesine bağlı Organize Bölgesi civarında, Çalışkan Köyü’nde, 16 yaşındaki Muharrem Aksan’ın cansız bedenine ulaşılmıştır. Aile ile yaptığımız görüşmede çocuğun arkadaşlarına ‘Ben bir köpek bulmaya gideceğim’ dediğini ve gittiği bölgenin de emniyetin atış talimi yaptığı yer olduğu, cesedin bulunduğu yerin polislerin atış talimi yapmak için geldikleri yer olduğu belirtilmiştir. Olay günü en son saat 16.30’da, çocuklarına ulaşabildiklerini ve nerede olduğunu sorduklarında ise arazide hayvanların yanında olduğunu söylemiştir. Bu görüşmeden sonra gelmeyince babası çocuklarına gidip, karakola haber vermelerini söylemiş ve akrabaları ile birlikte aramaya başlamışlardır. Yine o bölgede yaşayanlardan edindiğimiz bilgilere göre, evlerin 500 metre yakınında olan bir alanda polislerin sürekli gelip atış yaptıklarını ve o gün de saat 18.00’e kadar silah seslerinin geldiğini söyleyen tanık beyanları bulunmaktadır” ifadelerine yer verildi.

“Açıkça yaşam hakkı ihlali”

Çocuğun vücudunda şarapnel izlerine rastlandığı belirtilen açıklamada, “Saat 22.00 sıralarında o bölgede çocuklarının cansız bedenine ulaşmışlardır. Vücudunda şarapnel izlerinin olduğu, sis mermisi olabilecek güçte taşı bile parçalayan mermilerin olduğu, çocuğun elinin olmadığı, parçalandığı, vücudunun paramparça olduğu ve orayı gittiklerinde de barut kokusunun olduğu belirtilmiştir. Aile avukatlarının dosyayı takip ettiğini ve henüz raporun gelmediğini ifade etmişlerdir. Bu şekilde denetimsiz bir şekilde atış talimi yapılması, gerekli güvenlik önlemlerinin alınmaması, açıkça yaşam hakkı ihlaline yol açmaktadır. Devletin öncelikle çocukların güvenli alanlar da yaşama hakkını sağlama yükümlülüğü bulunmaktadır. Şanlıurfa Barosu olarak yaşamını yitiren Muharrem Aksan’ın ailesine başsağlığı diliyor, olayın aydınlatılması için sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz” denildi.

Valilik açıklama yaptı

Şanlıurfa Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Eyyübiye ilçesi Çalışkanlar Mahallesi’nde meydana gelen şüpheli ölüm olayının ardından yapılan detaylı soruşturmada; bölgenin Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü’müzce 2005 yılından bu yana resmi atış ve eğitim yeri olarak kullanıldığı, şüpheli ölüm olayının söz konusu alanın yaklaşık 300 metre dışında yaşandığı ve olay günü İl Emniyet Müdürlüğü personelinin sabah vakitlerinde alana gelip, eğitimi tamamladıktan sonra saat 15.08’de atış alandan ayrıldıkları PTS kayıtları, güvenlik kameraları ve alınan beyanlardan anlaşılmıştır. Aynı gün 16.40 sıralarında maktulün arkadaşına kendi kullanmış olduğu cep telefonundan mesaj gönderdiği, 17.30’da da başka bir arkadaşıyla telefonla görüşme yaptığı tespit edilmiştir. Ayrıca, yapılan otopsi incelemesinde; maktulün vücudunda mermi giriş çıkışının bulunmadığı, vücudun değişik yerlerinde metal parçaları olduğu anlaşılmıştır. Bu verilerden hareketle, maktulün saat 17.30’dan sonraki bir saatte arazide bulmuş olabileceği bir cismin infilak etmesi sonucunda hayatını kaybettiği değerlendirilmektedir.”

CHP’li Özgür Özel: Süreci yakından takip edeceğiz

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, sosyal medya hesabından konuya ilişkin, “Şanlıurfa’da 16 yaşındaki Muharrem Aksan’ın ölümünden büyük üzüntü duyduk. Ailenin, avukatların ve Baro’nun iddialarını ve valilik açıklamasını okuduk, tüm iddialar titizlikle soruşturulmalıdır, süreci yakından takip edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Ne olmuştu?

Olay 24 Mart akşamı meydana geldi. Şanlıurfa’nın merkez Eyyübiye ilçesinde iddiaya göre, çobanlık yapan Muharrem Aksan, 3 gün boyunca eve dönmemesi üzerine ailesi ve güvenlik güçleri tarafından aranmaya başladı. Aksan, yapılan çalışmalara rağmen bulunamadı. Boş arazide dün akşam hareketsiz yatan kişiyi görenler ise durumu jandarmaya bildirdi. İhbarla gelen ekipler, yaptıkları incelemede, mermi izi bulunan cansız bedenin Muharrem Aksan’a ait olduğunu belirledi. Muharrem Aksan’ın cansız bedeni, otopsi için morga götürülürken, ölümüyle ilgili soruşturma başlatıldı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER