A3 Haber

AKP’li belediye AVM için cami yıkacak!

AKP’li belediye AVM için cami yıkacak!

AKP’li belediye AVM için cami yıkacak!
Mart 29
11:32 2022

AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin AVM için zemin katında 60 işyeri bulunan camiyi yıkmayı planlıyor. Belediyenin kararına kentte büyük tepki var.

AKP yönetimindeki Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin (SBB) Cumhuriyet Meydanı’nı “genişletme projesi” adı altında yıkılmasına karar verdiği eski vergi dairesi binasından sonra, sıra bitişiğindeki Site Camisi’ne geldi. Merkez Site Cami Koruma ve Yaşatma Derneği Başkan Yardımcısı Miraç Baloğlu, “Bulvar ile alışveriş merkezini (AVM) birleştirip caminin yıkılması planlanıyor” diyerek tepki gösterdi.

AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi, yıllar önce defterdarlık binası olarak da kullanılan 845 metrekare alan üzerindeki 7 katlı eski vergi dairesinin hurda malzemeler karşılığında yıkılması için ihale açtı. Eski vergi dairesine bitişik ve zemin katında 60 iş yeri bulunan Site Camisi’nin AKP’li büyükşehir belediyesince yıkılacağına yönelik kent gündemine gelen iddialar tepki çekti.

Cumhuriyet’in Cemil Ciğerim’in haberine göre, yıkımı planlanan Site Camisi alanına iki katlı otopark yapılacağını kaydeden Merkez Site Cami Koruma ve Yaşatma Derneği Başkan Yardımcısı Miraç Baloğlu, “Burası İslam Vakfı Külliyesi olarak kuruldu. Nasıl Ayasofya Camisi vakıf olarak açıldıysa burası da vakıf olarak Samsun halkının emekleriyle kurulmuştur. Büyükşehir Belediyesi’nin resmiyetin dışında burada herhangi bir fonksiyonu yok” dedi.

“Millet Bahçesi sevdasına şimdi de cami dahil edildi” 

Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisi İYİ Parti Grup Başkanvekili Alper Aydemir ise “Site Camisi özellikle kent turizmi açısından önem arz etmekle birlikte bölgede ibadet imkânı sunan bir camimizdir.  Buranın yıkılması durumunda planlanan proje nedir? Millet Bahçesi sevdasına şimdi de Site Camisi mi dahil edilmiştir?” ifadelerini kullandı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER