A3 Haber

Hulusi Akar: Mayın avlama gemilerimiz teyakkuz halinde

Hulusi Akar: Mayın avlama gemilerimiz teyakkuz halinde

Hulusi Akar: Mayın avlama gemilerimiz teyakkuz halinde
Mart 29
12:32 2022

Türkiye kara sularına sürüklenen mayınlara ilişkin açıklama yapan Akar “Ukrayna’da döşenen mayınlar mı geldi yoksa başka mayınlar mı devreye girdi, emin olmadan bir şey söylemek doğru olmaz” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Mayınla mücadelenin teknik bir konu olduğunu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin çalışmaları, konsepti kapsamında yer aldığını vurgulayan Akar, “Mayın avlama gemilerimiz, deniz karakol uçaklarımız hepsi teyakkuz halinde. Alınan her ihbar anında değerlendiriliyor ve gereği yapılıyor. Tespit edilen mayınlar emniyetli bir şekilde anında imha ediliyor” dedi.

“Çelişkili rakamlar var”

Koptuğu ifade edilen mayınların sayısına yönelik soruya Akar, “Ortada konuyla ilgili birbiriyle çelişen ifadeler var. Biz gerekli önlemlerimizi aldık, almaya devam ediyoruz” yanıtını verdi.

Mayınların nereden geldiği ve kaynağına yönelik soru üzerine Bakan Akar, “Ukrayna’da döşenen mayınlar mı geldi yoksa başka mayınlar mı devreye girdi, bu konuda emin olmadan bir şey söylemek doğru olmaz. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Tüm denizcilerin konuyla ilgili uyarıldığını, NOTMAR yayımlandığını aktaran Akar, şunları söyledi:

  • Herkesin gözü kulağı görülebilecek olası mayınlarda. Tespitin hemen ardından anında müdahale ediliyor. Müdahale için SAS timleri bölgeye ya denizden ya da helikopterle havadan intikal ediyorlar. Mayınlar yerinde veya emniyetli bölgeye çekilmek suretiyle anında imha ediliyor. Mayınla mücadele Türk Silahlı Kuvvetlerinin hakim olduğu, başarılı olduğu bir konudur.

“Mayınların tespiti konusunda Rusya ile bir iş birliği var mı?” sorusu üzerine Bakan Akar şöyle yanıtladı:

  • Hayır. Mayınlar bizim alanımızda tespit ediliyor, Rusya veya Ukrayna tarafında değil. Bu kapsamda Karadeniz’e kıyısı olan Romanya ve Bulgaristan ile iş birliğimiz var. Rusya ile iş birliğimiz ayrı. Bizim ticari gemilerimizin gelişleri konusunda Ruslarla gerekli koordinasyonu yaptık

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER