A3 Haber

Kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddete yeni cezalar öngören teklif komisyondan geçti

Kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddete yeni cezalar öngören teklif komisyondan geçti

Kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddete yeni cezalar öngören teklif komisyondan geçti
Mart 30
08:32 2022

Kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesini öngören düzenlemeleri içeren Türk Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.

TBMM Adalet Komisyonu, AKP Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam’ın imzasını taşıyan, Türk Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini görüşmek üzere AKP Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç başkanlığında toplandı. Çam’ın komisyonda teklif hakkında sunum yapmasının ardından teklifin geneli üzerindeki görüşmelere geçildi. Teklif, komisyonda yapılan görüşmelerin ardından kabul edildi.

Israrlı takibe hapis cezası

Adalet Komisyonu’nda kabul edilen teklifle, ısrarlı takip ceza kanununa ilk kez giriyor. Israrlı takibe altı aydan iki yıla kadar hapis cezası verilecek. Bu suç çocuğa veya boşandığı eşe karşı işlenirse ya da mağdurun konutunu, okulunu terk etmesine yol açarsa ceza artacak.

Eziyetin cezası iki buçuk yıldan, işkencenin cezası beş yıldan başlayacak

Teklifle, sadece eşe veya boşanmış eşe değil, bütün kadınlara karşı işlenen, kasten öldürme ve kasten yaralama suçlarında da ceza artacak. Tehdidin cezası en az dokuz ay hapis cezası olacak. Kadınlara yönelik eziyetin cezası iki buçuk yıl, işkencenin cezası ise beş yıl hapisten başlayacak. İyi hal indirimine de sınırlandırılma getirilecek.

Sağlık çalışanlarına şiddet, katalog suç kapsamına girecek

Teklifle, kadına karşı işlenen veya sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri sırasında veya görevleri dolayısıyla işlenen şiddetin cezası da katlanacak. Kasten yaralama, katalog suç kapsamına alınarak tutuklu yargılama kolaylaştırılacak. Mağdur hem kadın hem de sağlık personeli ise cezası ayrı ayrı katlanacak. Kasten yaralama suçunun, beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı işlenmesi ya da canavarca hisle işlenmesi halleri de katalog suç olacak.

Kamu veya özel sağlık kurum ve kuruluşları ile vakıf üniversitelerinde görev yapan hekim ve diş hekimleri ile diğer sağlık meslek mensuplarının, sağlık mesleğinin icra ederken muayene, teşhis ve tedaviye ilişkin tıbbi işlem ve uygulamalar nedeniyle yapılan soruşturmalar hakkında Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun hükümleri uygulanacak. Soruşturma izni, Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulan Mesleki Sorumluluk Kurulu tarafından verilecek. Kurul, özel sağlık kurum ve kuruluşları ve vakıf üniversitelerinde görev yapan hekim ve diş hekimleri ile diğer sağlık meslek mensupları bakımından il sağlık müdürlüklerinde görevli başkan veya yardımcılarını da ön inceleme yapmak üzere görevlendirebilecek.

Düzenlemenin önümüzdeki hafta Meclis Genel Kurulu’nun gündeminde olması bekleniyor. (DHA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER