A3 Haber

EGM’den genelge: Polislerin çalışma saatleri değişti

EGM’den genelge: Polislerin çalışma saatleri değişti

EGM’den genelge: Polislerin çalışma saatleri değişti
Mart 31
18:10 2022

Emniyet Genel Müdürlüğü, 81 ilin emniyet müdürlüklerine yazı göndererek, polis mesai saatlerinin yeniden düzenlenmesi talimatı verdi. Yazıya göre polisler 8/24 ve 12/36 çalışma sisteminde çalışacak.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in partisinin Meclis Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, polislerin “siyasi baskı” ve “mobbing”e maruz kaldığını söylemesinin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yaşadığı polemik, polislerin mesai saatlerine düzenlemeyi de beraberinde getirdi.

8/24 ve 12/36 çalışma sistemine geçiliyor

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilin Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda, polislerin çalıştığı 12/24 çalışma sisteminin personelin moral ve motivasyonu ile verimliliğini düşürdüğü ifade edildi.

12/24 sisteminden kademeli olarak hızlı bir şekilde vazgeçilmesi gerektiği vurgulanan yazıda, “Personelin moral ve motivasyonunun, mesleki dayanışmasının, aidiyet duygusunun ve verimliliğinin arttırılması ile personel memnuniyetinin en üst seviyede sağlanabilmesi amacıyla, çalışma saatleri yönüyle, İl Emniyet Müdürlüklerindeki Polis Merkezi Amirlikleri ve resmi ekiplerde 8/24 ve 12/36 çalışma sistemine tamamen geçilmesi, diğer birimlerde de bu sisteme geçilebilmesi için imkanlar dahilinde gerekli planlama ve düzenlemelerin yapılması hususunda birimlerimiz ilgide kayıtlı Bakanlık Genelgesi ile talimatlandırılmıştır” ifadelerine yer verildi.

“12/24 çalışma sisteminde polisler iş ve sosyal hayat dengesini sağlayamadı”

Yazıda ayrıca polis teşkilatı içerisinde görevli personellerin mesai saatlerine ilişkin yapılan çalışma sonucuna da yer verildi. Buna göre; polislerin yüzde 29.41’inin 12/24, yüzde 15.48’inin 12/36, yüzde 27.34’ünün 08.00-17.00, yüzde 27.11’inin operasyonel birimlerin kendi çalışma sistemi doğrultusunda, bir kısmının ise 8/24 çalışma sistemine göre çalıştırıldığı tespit edildi.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş imzasını taşıyan yazıda, 12/24 çalışma sisteminde polislerin iş ve sosyal hayat dengesini sağlayamadığı da belirtildi.

Mesai 8/24 ve 12/36 şeklinde yeniden düzenlenecek

Çalışma saatleri ile ilgili olumsuzların giderilmesi için 12/24 çalışma sisteminden kademeli ve hızlı bir şekilde vazgeçileceği belirtilen Aktaş imzalı yazıda şu bilgilendirme yapıldı: “Grup çalışma sisteminin uygulandığı birimlerde 8/24 ve 12/36 olacak şekilde gerekli düzenlemelerin ve çalışma planlarının 1 ay içerisinde yapılarak ilinizdeki çalışma saatleri ile ilgili oluşan son durumun Genel Müdürlüğümüze bildirilmesini, konunun hassasiyetle takip edilerek ivedilikle yerine getirilmesini ve herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini önemle rica ederim.”

Akşener: Ha şöyle yola gelin

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün polislerin mesai saatlerine yönelik yeni düzenlemesine ilk tepki İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den geldi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER