A3 Haber

MetroPoll anket sonucunu açıkladı: MHP’nin oyları eridi, Millet İttifakı önde

MetroPoll anket sonucunu açıkladı: MHP’nin oyları eridi, Millet İttifakı önde
Nisan 02
16:31 2022

MetroPOLL Araştırma, son seçim anketinin sonuçlarını açıkladı. Yapılan ankette MHP, 4,9 oy oranı ile yüzde 7’lik yeni seçim barajının dahi altında kaldığı görüldü. Millet İttifakı’nın ise toplam oy oranı yüzde 40,2 ile 39,2 oy oranına sahip Cumhur İttifakı’nı geride bıraktı.

MetroPOLL Araştırma, son seçim anketinin sonuçlarını açıkladı. Yapılan ankette MHP, 4,9 oy oranı ile yüzde 7’lik yeni seçim barajının dahi altında kaldığı görüldü. MHP’nin oy oranında yaşadığı düşüş dikkat çekti. Millet İttifakı’nın ise toplam oy oranı yüzde 40,2 ile 39,2 oy oranına sahip Cumhur İttifakı’nı geride bıraktı.

MetroPOLL Araştırma Kurucusu Özer Sencar, “Türkiye’nin Nabzı Mart 2022” araştırmasındaki seçim anketi sonuçlarını paylaştı.

Katılımcılara “Bu Pazar milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi.

“Kararsızlar, Protesto oy ve Cevap yok” yanıtları oransal olarak dağıtıldığında AKP’nin oy oranı yüzde 34,3 oldu. Sencar, “Ukrayna krizindeki kolaylaştırma rolünün AKP oy desteğine etkisi. Şubat ayına göre AKP oyunda 3 puanlık artış görüldü” iddiasında bulundu.

Ankette CHP’nin oy oranı yüzde 24,1, İYİ Parti’nin ise yüzde 16,1 oldu.

MHP’nin oyları gün geçtikçe eriyor

MHP’nin oy oranı yüzde 4,9 oldu ve geçen yapılan ankete göre oy oranı düştü. Şubat anketinde MHP’nin oy oranı kararsızlar dağıtıldıktan sonra yüzde 6,4 olmuştu.

HDP’nin oy oranının ise yüzde 13 olduğu görüldü.

Ankette DEVA Partisi’nin oyu yüzde 2,2, Saadet Partisi’nin oy oranı yüzde 1,4, Gelecek Partisi’nin ise yüzde 0,7 oldu.

Millet İttifakı, Cumhur İttifakı’nı geçti

Ankete göre Millet İttifakı’nın toplam oy oranı 40,2 oldu ve 39,2 oy oranına sahip Cumhur İttifakı’nı geride bıraktı.