A3 Haber

Macaristan’da genel seçim: Orban’ın partisi muhalefeti geride bıraktı

Macaristan’da genel seçim: Orban’ın partisi muhalefeti geride bıraktı

Macaristan’da genel seçim: Orban’ın partisi muhalefeti geride bıraktı
Nisan 03
23:50 2022

Macaristan’da yapılan genel seçimi halihazırda hükümette yer alan Fidesz (Macar Yurttaş Birliği) ve Hristiyan Demokratik Halk Partisi (KDNP) koalisyonu büyük farkla önde götürüyor.

Macaristan Ulusal Seçim Ofisinin (NVI) paylaştığı verilere göre, oyların yüzde 43’ü sayıldı.

Bu sonuçlara göre, Fidesz-KDNP koalisyonu oyların yüzde 57’sini, Demokratik Koalisyonu (DK), Jobbik, Momentum, Macaristan Sosyalist Partisi (MSZP), Macaristan Yeşiller Partisi (LMP) ve Macaristan için Diyalog Partisi’nin (PM) oluşturduğu çatı oluşumu “Macaristan için Birlik” oyların yüzde 31’ini, aşırı sağcı Bizim Ülkemiz (Mi Hazank) ise oyların yüzde 6’sını alarak mecliste temsil hakkı kazanıyor.

Bu sonuçla 199 sandalyeli mecliste, Fidesz-KDNP koalisyonu 134, Macaristan için Birlik 57 ve aşırı sağcı Mi Hazank ise 8 milletvekili ile temsil hakkı kazanıyor. Sonuçlara göre 134 milletvekili çıkarmayı başaran Fidesz, 3’te 2’lik çoğunluğu da elde ediyor.

Orban dördüncü kez hükûmet kuracak

Sonuçlarda kritik bir değişiklik olmaması durumunda aşırı sağcı Başbakan Viktor Orban arka arkaya dördüncü kez hükümet kurmaya hak kazanacak. Orban ayrıca beşinci defa ülkesinde başbakanlık görevini icra edecek.

NVI, seçime katılın oranının yüzde 68 olduğunu açıkladı.

Yerel saatle 06.00’da başlayan oy verme işlemi 19.00’da tamamlandı.

Toplam 199 sandalyeli mecliste 106 milletvekilli dar bölge sistemine göre belirleniyor. Dar bölge sisteminde, ilk turda en yüksek oyu alan aday milletvekili oluyor. Geri kalan 93 milletvekili ise partilerin listesinden oy oranına göre belirleniyor.

Halk, referandum için de oy kullandı 

Seçmenler ayrıca, muhalefet tarafından “homofobik yasa”, hükümet tarafından ise “çocukları koruma yasası” olarak nitelendirilen ve birçok Avrupa Birliği (AB) ülkesinin sert tepki gösterdiği, 18 yaşından küçükleri eş cinselliğe ve cinsiyet değişikliğine “teşvik etmeyi” yasaklayan yasal düzenlemeye ilişkin referandumda oy kullandı.

Yapılan kamuoyu araştırmalarına göre, muhalefetin çağrısı üzerine halk oylamasında birçok kişinin geçersiz oy kullanacağı ve bu yüzden oylamanın yüzde 50’nin altında kalarak referandumun geçersiz olacağı öngörülüyor.

İlgili haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER