A3 Haber

AKP’li belediye altı köyün merasını imara açtı

AKP’li belediye altı köyün merasını imara açtı

AKP’li belediye altı köyün merasını imara açtı
Nisan 06
09:44 2022

AKP’lilerin rant hırsı bitmek bilmiyor. Samsun Canik’te AKP’li belediye, altı köyün kullandığı 51 bin metrekarelik mera alanının imara açma isteği belediyesi meclisinde oy birliği ile kabul edildi. Köylüler ve yöre halkı bu karara karşı mücadele edeceklerini söyledi.

Canik İlçesi Sarıbıyık Mahallesi’nde hazineye ait 108 ada 183 nolu parseldeki 51 bin metrekarelik mera alanının imara açılması talebiyle Canik Belediyesi’nce hazırlanan 1/1000’lik uygulama imar planı belediye meclisinde görüşüldü.

Belediye meclisinde oy birliği ile kabul edilen imar değişikliği ile alanın mera vasfı kaldırılarak sosyal konut yapılmak üzere imara açıldı.

Altı köy tarımdan geçiniyor

Sarıbıyık Mahalle Muhtarı Nihat Durmuş, mera alanının imara açılmasına tepki göstererek, “Burada 7 köy hayvancılık yapıyor. Eski belediye başkanı buraları korumuştu. Köylüler bu merada tarım ve hayvancılık yapıyor. Samsun’da başka konut yapılacak alan kalmadı mı? Bu konuyu Tarım Bakanı’na şikayet etmiştim. Şimdi de Cumhurbaşkanı’na kadar taşıyacağım. 6 köyün halkı ve muhtarlar olarak, bu karara karşı mücadele edeceğiz” dedi.

Kente hakim noktada deniz manzaralı

İmara açılmasına karar verilen meranın bulunduğu bölge, Samsun’a hakim konunda ve deniz manzaralı olduğuna dikkat çeken Muhtar Durmuş, itiraz dilekçelerini Canik Belediyesi ve Tarım İl Müdürlüğü’ne verdi.

İmara açılan alanda hayvancılık yaptıklarını dilekçelerinde belirten yöre halkı, doğanın katledilerek betonlaşmanın yolunun açılacağını vurguladı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER