A3 Haber

AYM oy çokluğuyla reddetti: Cinsel istismar suçlarında “somut delil” şart

AYM oy çokluğuyla reddetti: Cinsel istismar suçlarında “somut delil” şart

AYM oy çokluğuyla reddetti: Cinsel istismar suçlarında “somut delil” şart
Nisan 20
20:57 2022

Anayasa Mahkemesi “cinsel istismar” suçlarında tutuklama için “somut delil” şartı getiren tartışmalı düzenlemeye ilişkin iptal başvurusunu reddetti.​​​​​​

Anayasa Mahkemesi (AYM), 4’üncü Yargı Paketi’ndeki “cinsel istismar suçlarında tutuklama için ‘somut delil’ şartı” getiren tartışmalı düzenlemeye ilişkin iptal başvurusunu oybirliğiyle reddetti.

AKP’nin Haziran 2021’de Meclis’e sunduğu 4’ücü Yargı Paketi, Temmuz 2021’de kabul edilerek yasalaşmıştı. Pakette yer alan “cinsel istismar, kasten öldürme ve işkence gibi suçlarda tutuklamayı ‘somut delillere’ bağlayan” düzenleme, “cinsel istismar şüphelisinin tutuklanabilmesi için ‘kuvvetli şüphe’nin yeterli olmayacağı ve ‘somut delil’ aranacağı, bu durumun adaleti zedeleyeceği” gerekçesiyle tepki çekmişti.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, tartışmalara karşın yasalaşan düzenlemeyi CHP, AYM’ye taşıdı. Başvuruyu görüşen AYM, iptal istemini oybirliğiyle reddetti. AYM kararında, düzenlemenin “kuvvetli belirtiyi somutlaştırarak keyfi tutuklama yapılmasını önlemeye yönelik meşru bir amaç taşıdığı, tutuklamanın usul, esas ve sınırlarına ilişkin anayasada belirtilen şartı somutlaştırmak dışında bir yenilik ya da farklılık getirmediği” kaydedildi.

Bu nedenle düzenlemenin, “devletin kadınları ve çocukları korumasına ilişkin pozitif yükümlülüğüyle bağdaşmayan bir yönünün olmadığı” belirtildi.

İlgili haberler:

About Author

Hande Turan

Hande Turan

Related Articles