A3 Haber

Dünyanın gözü Fransa’daydı: Zafer Macron’un oldu

Dünyanın gözü Fransa’daydı: Zafer Macron’un oldu

Dünyanın gözü Fransa’daydı: Zafer Macron’un oldu
Nisan 24
21:14 2022

Fransa’da bugün düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron kazandı. Böylece Macron 2002’de Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’tan sonra ikinci kez cumhurbaşkanı seçilen ilk lider oldu.

Fransa’da halk bugün kendilerini beş yıl daha yönetecek kişiyi seçmek için sandık başına gitti. 48,8 milyon Fransız seçmen bugün oy pusulasında mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ya da aşırı sağcı rakibi Marine Le Pen arasında bir tercih yaptı.

Yerel saat ile 08:00’de başlayan oy kullanma işlemi büyük kentlerde saat 20:00’ye kadar devam etti. TSİ 21:00’de açıklanan ilk sandık çıkış anketine göre Emmanuel Macron aldığı yüzde 58,2 oy oranı ile cumhurbaşkanı seçildi. Macron’un bu akşam Eyfel Kulesi’nin önünde kurulacak bir sahnede ulusa seslenmesi bekleniyor.

Resmi sonuçların Anayasa Konseyi tarafından 27 Nisan’da açıklanması ve seçimi kazanan adayın ise 13 Mayıs’a kadar cumhurbaşkanlığı görevini devralması bekleniyor.

Katılım oranı düştü

Yerel saat ile 17:00 itibarıyla seçimlere katılım oranı yüzde 63,23 olarak açıklandı. BFMTV’nin aktardığına göre bu oran 1969 yılından sonra Fransızlar’ın gördüğü en yüksek seçime katılmama oranı.

Bu oran 2017’deki seçimlerde yüzde 65,30 olarak kaydedilmişti.

Ne olmuştu?

Fransa’da halk 10 Nisan Pazar günü 12 aday içinden ülkeyi gelecek beş yıl boyunca yönetecek kişiyi seçmek için sandık başına gitmişti. Macron ilk turda oyların yüzde 27,85’ini; Le Pen ise yüzde 23,15’ini alarak ikinci tura yükselmişti.

2017 seçimleri…

2017 seçimlerinde yine Le Pen ile yarışan Macron ilk turda yüzde 24.01 alırken Le Pen ise yüzde 21.30’da kalmıştı. İkinci turda ise Macron yüzde 66.1 oranında oy alırken Le Pen yüzde 33.9 almıştı.

Le Pen ayrıca 2012 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde  yüzde 17,90 oyla François Hollande ve Nicolas Sarkozy’nin ardından üçüncü oldu.

Le Pen’den ilk açıklama: Bu gecenin sonucu kendi içinde büyük bir zafer

Mağlubiyeti kabul eden Le Pen, aldığı oy sayısının zafer olduğunu belirterek, “Ülkenin üzerinde büyük bir özgürlük rüzgarı yükselebilirdi. Seçimler aksini belirledi. Bu gecenin sonucu kendi içinde büyük bir zafer” dedi.

Yasama seçimi için mücadele vereceğini kaydeden Le Pen, “Bu akşam yasama seçimlerinin büyük seçim savaşını başlatıyoruz. Bu savaşı Jordan Bardella ile yapacağım. Ulusal Cephe, nereden gelirse gelsin, Emmanuel Macron’un politikalarına karşı bir araya gelmek isteyen herkesi birleştirmek için çalışacak” ifadelerini kullandı.

Macron: Birçok yurttaşım beni desteklemek için değil, aşırı sağı engellemek için bana oy verdi

Seçimin galibi mevcut Cumhurbaşkanı Macron, “5 yıllık dönüşümden, mutlu ve zor zamanlardan, istisnai krizlerden de sonra, 24 Nisan 2022’nin bu gününde, çoğumuz önümüzdeki 5 yıl boyunca ülkemize başkanlık etmem için bana güvenmeyi seçti. Fransızların güvenine sahip olduğum için mutluyum, bunun ne gerektirdiğini biliyorum” dedi.

Macron “Akademik, kültürel ve girişimci güçlerimizi özgürleştirmek için çalışmaya, üretmeye dayalı hümanist, cumhuriyetçi, sosyal, ekolojik bir proje seçtiniz” ifadelerini kullandı. Aşırı sağın hükümete gelmemesi için kendisine oy verenlere teşekkür eden Macron, “Birçok yurttaşımın beni desteklemek için değil, aşırı sağı engellemek için bana oy verdiğini biliyorum, onlara teşekkür ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda kendisine oy vermemeyi seçenlere ve çekimser kalanlara seslenen Macron, “Sessizlikleri, bizim de yanıt vermemiz gereken bir seçimi reddetme anlamına geliyordu” dedi.

“Tüm tarafların başkanıyım”

Aşırı sağcı Ulusal Cephe parti lideri Marine Le Pen’e oy verenler hakkında açıklama yapan Macron, “Şu andan itibaren, artık bir tarafın adayı değil, tüm tarafların başkanıyım” ifadelerini kullanarak, “Biliyorum ki bugün aşırı sağı seçen birçok yurttaşımız ve bu projeyi seçmelerine neden olan öfke ve anlaşmazlıkların da bir cevap bulması gerekiyor. Bu benim sorumluluğum” dedi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER