A3 Haber

Gezi davasının hakimi AKP’den aday adayı olmuş, Erdoğan’a övgüler yağdırmış!

Gezi davasının hakimi AKP’den aday adayı olmuş, Erdoğan’a övgüler yağdırmış!
Nisan 25
17:12 2022

Gezi davasına bakan mahkeme heyetinin üyelerinden hâkim Murat Bircan’ın, 2018 yılında AKP’den Samsun milletvekili aday adayı olduğu ortaya çıktı. Bircan, ayrıca AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “güçlü lider”, “Yeni Türkiye’nin inşasının mimarı” gibi ifadelerle övgüler yağdırmış.

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin beraat kararının bozulmasının ardından iş insanı Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu 17 sanıklı davanın duruşmasında dikkat çekici bir gelişme yaşandı.

Avukat Evren İşler mahkeme heyetinden Murat Bircan’ın AKP’den Samsun milletvekili aday adayı olduğunu açıkladı ve adaylığı sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yaptığı güzellemeleri okudu. Bu bilgi duruşma salonunda şaşkınlık yaratırken, avukat İşler, “Artık üye hakimin geçmişinden bize ne diyemeyiz” dedi.

“Talimat vermeye gerek var mı, üye hakim onu seviyor zaten”

İşler, “Mahkeme heyetini oluşturan üyelerin ismini Google’a yazdığımızda üye hakim Murat Bircan’ın Bafra Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğü’nde çalışırken istifa edip hakim olduğunuzu görüyoruz. Murat Bircan aynı zamanda AKP’den milletvekili aday adayı da olmuş. Bu dosyada Erdoğan ilk mağdur. Talimat vermeye gerek var mı? Üye hakim onu seviyor zaten, onun liderliğine” ifadelerini kullandı.

Heyet duruşmaya ara verdi. Üye hakim Murat Bircan salondan çıkarken kendisiyle ilgili konuşulduğu için gülümsedi.

Mahkeme heyeti, üye hakim Murat Bircan’ın davadan çekilmesi talebinin “davayı uzatmaya yönelik bir talep olduğuna” karar vererek talebi reddetti.

“Çekilmeniz lazım” 

Duruşmada söz alan avukat Köksal Bayraktar, “Şu veya bu siyasi liderle bağı olan hakim karar veremez. Bunlar üzeri örtülemez. Mahkemenin karar vermesi lazım: Üyenin ya da heyetin çekilmesi olabilir. Çekilmeniz lazım. Bunu duymazdan gelirseniz biz sizi reddediyoruz” şeklinde konuştu.

Seçim döneminde yoğun çalışmış

Bafra55.net sitesindeki 6 Mayıs 2018 tarihli habere göre; teşkilat ziyaretlerinde açıklamada bulunan AKP Samsun Milletvekili Aday Adayı avukat Murat Bircan, “Güçlü bir Türkiye için güçlü bir lidere ihtiyacımız var. Bu güçlü liderde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır” dedi.

“Uyum içinde çalışacağız” 

Samsun’un Ayvacık, Salıpazarı, Terme, Çarşamba, Vezirköprü, Kavak ve Havza ilçelerindeki AKP teşkilatlarını ziyaret eden, Bircan, teşkilat üyeleri tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Bircan, “Bizim bu yola çıkmaktaki amacımız halkımıza hizmet etmektir. Bu hizmetleri yaparken de belediyelerimiz ve teşkilatlarımız ile uyum içerisinde çalışacağız. Belediyelerimizin ve teşkilatlarımızın bizden talep ettiği şeyleri en kısa sürede yerine getirme gayreti içerisinde olacağız. Belediyelerimiz ve teşkilatlarımızla uyum içerisinde çalışmak hem bize hem de milletimize hizmet noktasında kolaylıklar sağlayacaktır. Samsunlu bir hemşeriniz olarak şehrimize hizmet etmek ve istihdamına yönelik çalışmalar yapmak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak bizim görevimizdir. Uyum ve işbirliği içinde ilimizi daha ileriye taşımak üzere çıktığımız bu yolda Allah birlik ve beraberlik içinde bu memlekete hizmetkârlık yapmayı herkese nasip etsin. Sizlerle birlikte çok daha güzel işler yapacağımıza inanıyorum” dedi.

“Güçlü Türkiye için güçlü lider şart” 

Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Başkanlık sistemine “ihtiyacı olduğunu” söyleyen Murat Bircan, “24 Haziran sonrasında uygulamaya geçilecek sisteme Türkiye’nin ihtiyacı var. Başkanlık sistemi her fert ve kesimin hayatında müspet katkılar yapacak, ülkemize istikrarı getirecektir. Güçlü bir Türkiye için güçlü bir lidere ihtiyacımız var. Bu güçlü liderde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Ülkemizin ve milletimizin aydınlık geleceği için bu adım Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde atılmalıdır. Türkiye’nin 2023 ve 2071 hedeflerine ancak Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ulaşabiliriz. Dolayısıyla 2002’den bu yana istikrarı sürdüren ve yeni Türkiye’nin inşasının mimarı olan Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve teşkilatları ile birlikte var gücümüz ile 24 Haziran seçimlerinde bu işi tamamlayacağız” diye konuştu.

Samsun’da yayınlanan bir yerle gazetenin Murat Bircan’ın seçim kampanyasında uygun gördüğü başlık: “Teşkilatımız ile uyum içinde çalışacağız.”

“Cumhurbaşkanımız sizlere aydınlık bir geleceği miras bırakacak” 

Açıklamasını gençlere yönelik sürdüren AKP Samsun Milletvekili Aday Adayı Av. Murat Bircan, “Gençler yeni Türkiye’yi sizler yöneteceksiniz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve teşkilatları sizlere aydınlık bir geleceği miras bırakacak. Sizlere emanet edilecek olan bu mirasa sahip çıkarak Türkiye’yi şahlandırmak ve belirlenen 2071 hedeflerine ulaştırmak sizlere düşüyor. Türkiye’nin dününü ve bu gününü iyi kıyaslayın ilk kez oy kullanacak olan milyonlarca gencimiz kendi geleceğini verdiği oy ile belirleyecek. Dolayısıyla her daim gençleri önemseyen AK Parti gençlere verdiği değeri, onlara yönelik yaptığı hizmetlerle ortaya koymuştur. Dolayısıyla bizlerden sonra bayrağı devralacak olan gençlerimiz inanıyoruz ki bizlerin başaramadıklarını da başararak Türkiye’yi emin adımlarla 2071 hedeflerine ulaştıracaktır” dedi.

Murat Bircan kimdir?

Murat Bircan 1974 Bafra doğum. İlkokulu Almanya’da, orta öğrenimi 1992 yılında Bafra İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1998 yılında mezun oldu. Avukatlık stajının ardından askerlik hizmetini Kars/Kağızman’da yaparak terhis oldu.

2000 yılında evlenen Bircan, 2006 yılında ise Bafra Belediyesi’nde kurum avukatı olarak çalışmaya başladı. 2013 yılından bugüne kadar Bafra Belediyesi Hukuk İşleri Müdürü olarak görev yapan Bircan, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi 27. Dönem Milletvekilliği seçimlerinde AKP Samsun Milletvekili Aday Adaylığını açıkladı, ancak aday yapılmadı.

Bircan, 9 Ekim 2019’da Bafra Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğü görevinden istifa ederek hakim oldu.