A3 Haber

Ali Erbaş: Bize bakıp da Müslümanlıktan soğuma olursa bunun vebalini biz taşıyamayız

Ali Erbaş: Bize bakıp da Müslümanlıktan soğuma olursa bunun vebalini biz taşıyamayız
Nisan 26
09:16 2022

AKP iktidarının gözde kurumu olan ve yaptığı harcamalarla gündemden düşmeyen Diyanet’in Başkanı Ali Erbaş, “Bugün biz kendimizi öyle güzel tanıtalım ki dinimizi öyle örnek yaşayalım ki bize bakan İslam’a heves etsin. Bize bakıp da Müslümanlıktan soğuma olursa bunun vebalini biz taşıyamayız” açıklamasında bulundu.

Diyanet İşleri Başkan Ali Erbaş, Hollanda Diyanet Vakfı tarafından organize edilen iftar programında konuştu. Erbaş,  “Müslüman, elinden ve dilinden emin olunan kimsedir. Müslümanlar olarak gayrimüslimlerle komşuluk yapıyoruz” dedi.

Erbaş, Müslümanların kendilerini iyi tanıtmalarını ve dinlerini örnek bir şekilde yasamalarının önemine işaret ederek, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

  • Medine’de Peygamber Efendimiz aleyhissalatü vesselam gayrimüslimlerle birlikte yaşadı. Onun hukukunu oluşturdu. Medine Sözleşmesi, bunun hukukunun dünya genelinde oluşturulmuş olan prototipidir. Bugün biz kendimizi öyle güzel tanıtalım ki dinimizi öyle örnek yaşayalım ki bize bakan İslam’a heves etsin. Bize bakıp da Müslümanlıktan soğuma olursa bunun vebalini biz taşıyamayız.

Erbaş Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Vilvorde Rahman Camii’nde teravih namazı kıldırdı. Teravih namazı sonrası yaptığı konuşmada gurbetçi vatandaşların Ramazan ayını tebrik eden Erbaş, “Ramazan ayı bereket, rahmet, mağfiret ayıdır. Ramazan günlerinde özellikle ihtiyaç sahibi insanları bulup onların da iftar sofralarında ve sahurlarda sıkıntı çekmemeleri, hayatlarını rahat bir şekilde yürütmeleri için onlara destek olmak gerekiyor. Ramazan ayını fırsat bilelim birkaç gün kaldı” diye konuştu.