A3 Haber

Bahçeli’den Kılıçdaroğlu’na: Eğer Nazi mahkemelerini incelemek istiyorsa…

Bahçeli’den Kılıçdaroğlu’na: Eğer Nazi mahkemelerini incelemek istiyorsa…

Bahçeli’den Kılıçdaroğlu’na: Eğer Nazi mahkemelerini incelemek istiyorsa…
Mayıs 02
10:30 2022

MHP lideri bayram namazını ardından Alparslan Türkeş’in mezarını ziyaret etti. Burada açıklamalarda bulunan Bahçeli, Kılıçdaroğlu’nun “Gezi için kurulan mahkemenin Nazi mahkemelerinden farkı yok” açıklamasını “Eğer Nazi mahkemelerini incelemek istiyorsa Almanya’da özel dostları vardır, o dostlarından gerekli bilgileri alabilirler” sözleri ile eleştirdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bayram namazının ardından MHP’nin kurucu genel başkanı Alparslan Türkeş’in Beştepe’deki anıt mezarını ziyaret etti. Bahçeli’nin anıt mezara karanfil bırakması ardından, dua edildi.

Basın mensuplarına açıklama yapan Bahçeli, “Bildiğiniz gibi bayram sürecinde acılı günlerimiz de olmuştur. Özellikle kesintisiz sürdürülmekte olan terörle mücadelede sınır ötesi ve yurt içerisinde şehitlerimiz verilmiştir; ama bunun karşılığında terörün önemli ölçüde kökü kazınmıştır. Bu süreç devam edecektir. İnşallah iki bayram arasında Türkiye barışa, huzura, kardeşliğe kavuşur ve böylelikle terör belasından da kurtulmuş olur diye düşünmekteyiz” dedi.

“Eğer Nazi mahkemelerini incelemek istiyorsa…”

Bahçeli, gazetecilerin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Gezi için kurulan mahkemenin Nazi mahkemelerinden farkı yok” açıklamasının hatırlatılması üzerine, şu sözleri kaydetti:

  • “Kemal Kılıçdaroğlu Bey’in son dönemlerdeki konuşmaları çok köklü bir siyasi kurum olan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanına yakışmamaktadır. Bir taraftan Türkiye’nin kurucu partisi olarak iddia edeceksiniz, öbür taraftan Atatürk’e büyük ölçüde sahip çıktığınız iddiasını taşıyacaksınız, öbür tarafta da Atatürk’ün ve milletimizin ortaya koymuş olduğu ortak değerlerini tahrip eden her türlü konuşmayı rahatlıkla yapabilecek bir duruma gelmiştir. Eğer Nazi mahkemelerini incelemek istiyorsa Almanya’da özel dostları vardır, o dostlarından gerekli bilgileri alabilirler.”

“Altılı masa bir hikaye”

Bahçeli, altılı masaya ilişkin soru üzerine, “Altılı masa bir hikaye, sonu nasıl bitecek onu bilemiyoruz. Eskinin siyah beyaz Türk filmleri çok daha anlamlı sonuçlar veriyordu. Altılı masadan öyle bir sonuç alınacağına inanmıyorum” değerlendirmesini yaptı.

“Zelenskiy Türk milletine güvense iyi olur”

Bahçeli, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin Yunan medyasına yapmış olduğu açıklamada Türkiye’yi eleştirdiğinin anımsatılması üzerine şöyle konuştu:

  • “Ukrayna- Rusya savaşında dünya ülkelerinin ortaya koymuş olduğu tavırları dikkate aldığı zaman Zelenskiy’nin Türk milletine, devletine, Türkiye Cumhuriyeti hükumetine çok saygılı bir üslup kullanması lazım. Batının tahrikleriyle bazı ülkelerin savaşı kalıcı kılmaya yönelik çabalarıyla konuşma yapmak doğru değildir.
  • Bugün için Rusya-Ukrayna savaşını İstanbul barış projesiyle çözmeye yönelen tek ülke Türkiye’dir ve bu konuda da Sayın Cumhurbaşkanı 40’ın üzerinde devlet yöneticileriyle yapmış olduğu temaslarla bunu gerçekleştirmek istemektedir. Yakında da başaracağına inanmaktayım. Zelenskiy, Yunanistan’a değil de Türk milletine güvense daha iyi olur.”

About Author

Hande Turan

Hande Turan

Related Articles

TÜM HABERLER