A3 Haber

HDP’yi kapatma davası: AYM, ek delilleri 12 Mayıs’ta inceleyecek

HDP’yi kapatma davası: AYM, ek delilleri 12 Mayıs’ta inceleyecek

HDP’yi kapatma davası: AYM, ek delilleri 12 Mayıs’ta inceleyecek
Mayıs 05
18:14 2022

Anayasa Mahkemesi (AYM), Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) açılan kapatma davasında, ek delillerle ilgili talepleri 12 Mayıs’ta inceleyecek.

Yargıtay Başsavcısı Bekir Şahin, 7 Haziran 2021’de HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne dava açmış, AYM Genel Kurulu da 21 Haziran 2021’de iddianamenin kabulüne oybirliğiyle karar vermişti.

Yüksek mahkeme, aralarında dokunulmazlığı kaldırılan HDP’li Semra Güzel’le ilgili dosyanın da yer aldığı ek delillere ilişkin talepleri inceleyerek, sunulan ek delillerin dava dosyasına girip girmemesini karara bağlayacak.

Adıyaman başsavcılığının, öldürülen PKK’lıyla fotoğrafları basına yansıyan ve TBMM tarafından yasama dokunulmazlığı kaldırılan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’le ilgili soruşturma dosyasında yer alan bilgi ve belgeler de kapatma davasına ek delil olarak konulması için Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmişti.

Süreç nasıl işleyecek?

Kapatma davası sürecinde, başsavcılık dava dosyasına ek delil, HDP de ek savunma sunabiliyor.

Kapatma davasında işleyen süreç kapsamında, daha sonra belirlenecek bir tarihte Yargıtay başsavcısı Bekir Şahin sözlü açıklama, HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak.

Bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak AYM raportörü, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken Yargıtay başsavcılığı ve davalı HDP, ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

Raporun, Yüksek Mahkeme üyelerine dağıtılmasının ardından Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, toplantı için gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

HDP hakkındaki kapatma davasını 15 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak.

Anayasa’nın 69’uncu maddesinde sayılan hallerden ötürü partinin kapatılmasına veya dava konusu fiillerin ağırlığına göre devlet yardımından kısmen ya da tamamen yoksun bırakılmasına, toplantıya katılan üyelerin üçte iki oy çokluğuyla yani 15 üyenin 10’unun oyuyla karar verilebilecek.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER