A3 Haber

NATO’dan Türkiye açıklaması

NATO’dan Türkiye açıklaması

NATO’dan Türkiye açıklaması
Mayıs 19
18:12 2022

Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO başvurusunu veto etmesinin ardından NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’ten açıklama geldi. Stoltenberg, “Türkiye ile temas halindeyiz” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından İsveç ve Finlandiya NATO’ya üyelik kararı aldı. Ancak İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğini Türkiye veto etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Parlamentolarında teröristler konuşuyor. İki ülkenin dışişleri bakanları Ankara’ya gelecekmiş. Bizi ikna etmeye gelmesinler” diyerek iki ülkeye tepkisini göstermişti.

İsveç ve Finlandiya açıklaması

Türkiye’nin vetosunun ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılımlarını değerlendirirdi. Stoltenberg, Türkiye’nin ifade ettiği güvenlik endişelerinin dikkate alınması gerektiğini belirterek, “Türkiye gibi önemli bir müttefik güvenlik endişelerini gündeme getirdiğinde bunu halletmenin tek yolu ortak bir zemin bulmak için oturup konuşmak” dedi.

“Tüm müttefiklerin güvenlik endişeleri dikkate alınmalı”

Stoltenberg, “Tüm müttefiklerin güvenlik endişeleri dikkate alınmalıdır. İsveç ve Finlandiya’nın NATO katılmaları konusunda ortak bir karara kısa sürede varacağımıza inanıyorum. Tüm müttefiklerin güvenlik endişeleri dikkate alınmalıdır. İsveç ve Finlandiya’nın NATO katılmaları konusunda ortak bir karara kısa sürede varacağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

“AB nüfusunun yüzde 96’sı NATO içinde olacak”

Stoltenberg, iki ülkenin NATO’ya katılmaları durumunda AB nüfusunun yüzde 96’sının NATO içinde olacağını belirterek, NATO ve AB’nin Batı Balkanlar, Ukrayna, siber güvenlik gibi konularda her zamankinden daha yakın iş birliği içinde olduğunu kaydetti.

Stoltenberg, “AB’nin savunma çabalarını memnuniyetle karşılıyorum. Doğru yönde yapılırsa bunlar hem NATO’yu hem de AB’yi güçlendirecektir.” diye konuştu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER