A3 Haber

Akşener: Seçime altılı masadan çıkacak tek adayla girilmeli

Akşener: Seçime altılı masadan çıkacak tek adayla girilmeli
Mayıs 20
21:36 2022

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayına ilişkin soruya “Tek adayla gidilmenin gerektiğini düşünüyorum, adayın o masadan çıkması gerektiğini düşünüyorum” yanıtını verdi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Halk TV’de Liderler Özel programında Halk TV Genel Yayın Yönetmeni Suat Toktaş’ın sorularını yanıtlıyor. Akşener, son dönemde tartışma konusu haline gelen seçim güvenliğine ilişkin gelen soruya, ”Oyunbozanlık yapılabilir. Bizim görevimiz bunları boşa düşürmektir. Altılı masadaki tüm siyasi partiler seçim güvenliği için çalışıyor” açıklamasında bulundu.

Akşener’in açıklamaları şöyle:

 • Sopalı seçimleri isteseler de hayata geçiremezler. İstenir ancak bugünün Türkiye’sinde isteseler de bu milletin iradesi karşısında bunu gerçekleştiremezler. Bunu İstanbul seçimlerinde denediler, Osmanlı tokadını çift yediler.
 • Gitmemek için her türlü oyunbozanlığı yapmaya kalkışabilirler. Tüm hile ve hurdalar sandık başında yapılır. 27 yıldır şahitleriz biz. Sandığı iyi korursanız, başından ayrılmazsanız, ıslak imzalı tutanağı alıncaya kadar görevi yerine getirirseniz, bunun sonucunu tartışamazsınız.
 • Cirleklik yapma derler Anadolu’da. Oyunbozanlık demektir. Bir de zır zır ağlama anlamında söylenir. Bunlar yapılabilinir. Bu iktidar bunlara tebessüm eder. Bize düşen bunları boşa çıkarmaktır.

Seçim güvenliği ve oy oranı

 • 6 masadaki tüm partiler çalışıyor. Seçim ve sandık güvenliği için komisyon kuruldu. Siyasi partilerin eğittiği insanlar var. Sandık başkanları açısından eksiğimiz var ama özellikle büyükşehirleri hızla tamamlıyoruz.
 • Bizim insanımızın eksik kaldığı yerlerde diğer partilerin unsurları da yardım edecek. 6 partiyiz, sandığa tek kişi yerine 3 kişi koyacağız.
 • Özel bir çalışma yapmadığımız 7 şirkete aboneyiz. Abone olduğumuz şirketlerin ortalaması Nisan ayı için yüzde 18. Haziran sonu yüzde 20’yi net göreceğiz.
 • Silivri soğuktur diye korkutuyorlar, babanı işten atarlar diye korkutuyor. Yolda yürürken abuk sabuk adamlar çıkar telefonunu diyebiliyor. Bu arkadaşlar gidiyor. Gidiyor deyip rehavete kapılmaya gerek yok. Çalışmaya devam. AKP’den kopan seçmenlerden 6’lı masadaki bir partiye gitmesi mümkün.

“Kasım’a da hazırız 2023’e de”

Cahit Özkan’ın “Yüzde 75 oy alacağız” sözünü hatırlatılması üzerine Akşener:

 • “Son zamanlarda AKP’ye ve Erdoğan’a verilen zararı kendi insanı oluşturuyor. Hukuk fakültesi mezunu bir arkadaş. Üniversite mezunu. Yüzde 75 diyor. İnsan biraz matematik bilir. Vatandaşa hakaret.”
 • Baskın seçim ihtimali üzerine Akşener: “Önceden öyle öngörülerim vardı. Ancak Sayın Erdoğan’ın vatandaştan koptuğunu, atacağı adımı tahmin etmekte zorlandığını görüyorum. Kasım’da da hazırız, 2023’te de hazırız.” dedi.
 • Eylül ayında “Cumhurbaşkanı adayı olmayacağım” dedim. Adaylık üzerine o kadar konuşuluyor ki bu ucube sistem unutuluyor. Sistemi değiştirme üzerine odaklanmamız gerekiyor. 24 Haziran’da millet ittifakının 3 partisinin adayı oldu. Heyecan birbirimizin üstünde toplandı ve seçmene yansıdı. Tek aday ile gidilmesinin doğru olacağına inanıyorum.

“Dindar Kürt seçmen AKP’den kopmuş durumda”

 • Masada uzlaştığımız, parlamenter sistem. Cumhurbaşkanlığı için konuşmadık. Seçim ve sandık güvenliğine dair komisyon kurduk. Siyasi komisyon kurduk. Son toplantımızda dört madde duyurduk. Onların da planlanmasına dair bir başka komisyon daha kurduk.
 • 13. Cumhurbaşkanı, Millet İttifakı’nın adayı olacak. Meclis çoğunluğunu da almak için her türlü gayreti göstermemiz gerek. ‘Hadi hadi’ yaptığınız saman AK Parti geniş bir alandan seçmen devşiren siyasi parti.
 • AKP Seçmeni katman katman. Bize geleni var; Saadet Partisi’ne, DEVA’ya, Gelecek Partisi’ne ve Demokrat Partisi’ne gideni var. Dindar Kürt seçmen AKP’den kopmuş durumda ancak şu an duruyor.

“Büyükşehir belediye başkanları için başlangıç tasarrufu Kılıçdaroğlu’nun”

 • Önceliğimiz egolarımız, nefsimiz değil; Türkiye. 6’lı masadaki arkadaşlarımızın ‘seçime ayrı girebiliriz’ söylemlerinin herhangi bir sakıncı yok. Bunlar normal.
 • Ben muhalif seçmenimize diyorum ki, merak etmeyin. Bize zaman verin. Kimse pasta paylaşması yapmıyor. Önce o pastayı oluşturmak var. Hem bu birlikteliğe hem de sindire sindire adıma ihtiyaç var.
 • İstanbul ve Ankara Belediye Başkanları ile ilgili bir şey konuşmadık. Bu arkadaşlarımız ile ilgili başlangıç tasarrufu CHP ve Kılıçdaroğlu’nundur. İncinmelerinin önüne geçmek isterim, itilip kakılmalarını istemem. Güzelce hizmetlerini yapmalarını isterim.
 • Kemal Bey bir öneride bulunacak mı gerçekten bilmiyorum. Onlar seçmenin gönlüne girdikçe Millet İttifakı’nın hem Cumhurbaşkanlığını alması hem de mecliste çoğunluğu alması garantileşiyor.

İmamoğlu’na siyasi yasak gelir mi?

 • İmamoğlu’na siyasi yasak beklemiyorum. Bu kadar da kafa yenemez. İstanbul seçimlerini görmüş bir göz, bunu yaşamış bir siyasetçiden feraset beklerim ben. Sayın İmamoğlu’na ya da başka bir başkana bu manada bir adım atılması, Tayyip Erdoğan’ın oyunu sıfıra düşürür.
 • Erdoğan, sarayda paralel dünyada yaşıyor. Böyle bir hataya düşebilir. Düştüğü taktirde sıfırın altına gider.