A3 Haber

Erdoğan “İsveç ve Finlandiya” tavrını yineledi: Terör örgütlerinin NATO’ya alınmasına evet diyemeyiz

Erdoğan “İsveç ve Finlandiya” tavrını yineledi: Terör örgütlerinin NATO’ya alınmasına evet diyemeyiz

Erdoğan “İsveç ve Finlandiya” tavrını yineledi: Terör örgütlerinin NATO’ya alınmasına evet diyemeyiz
Mayıs 20
14:31 2022

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin soruyu yanıtlayan Erdoğan, diplomasi trafiğinin sürdüğünü ancak Türkiye’nin olumsuz tavrının değişmediğini söyledi. Erdoğan, “Terör örgütlerinin NATO’ya alınmasına evet diyemeyiz” diye konuştu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine bir kez daha kapıyı kapattı.

Erdoğan, İstanbul’da Hz Ali Camii’nde cuma namazının ardından açıklamalarda bulundu. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği için yaptıkları başvuruyu değerlendirdi. İki ülkenin üyeliğine ilişkin Türkiye’nin olumsuz bakış açısının değişmediğine vurgu yapan Erdoğan, görüşme trafiğinin ise sürdüğünü bildirdi.

“Bugün Hollanda Başbakanı’yla geniş bir görüşme yaptım. Yarın İngiltere, Finlandiya ile görüşmelerimiz olacak” ifadelerini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti:

  • “Aramızdaki telefon diplomasisini kesmemek adına yapmaya devam edeceğiz. Her şeyden önce bu terör örgütlerinin belgeleri, bilgileri bizde olduğuna göre, NATO’nun teröre karşı hassasiyetlerini biliyorsak, NATO’nun güvenlik örgütü olduğunu biliyorsak, NATO’ya terör örgütünün alınmasına evet diyemeyiz.”

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

  • “İkili ilişkileri, bölgesel ilişkileri görüşme imkanımız olacak. Dünyada terörün farklı boyutları var. Uyuşturucu kaçakçılığını görüşme imkanımız olacak. Uzun yıllar sonra görüşme yapacağız, görüşme sonrası da açıklamalar olacaktır.

“YPG’yi niye terör örgütü kabul etmiyorsunuz?”

  • Terörle mücadelenin kuşatıcılığı çok geniştir. Bizim PKK ile mücadelemiz, aslında AB’nin PKK’yı terör örgütü olarak kabul etmesine ayrı bir kılıf uydurdular. Terör örgütü kabul ettiklerini söylüyorlar, YPG’yi niye terör örgütü kabul etmiyorsunuz? YPG, PKK’nın farklı doğurduğu bir terör örgütüdür. Bunlar AB olduğu gibi ABD bile bunlara görüşme noktasında birçok fırsatlar tanıyor. Avrupa’nın birçok ülkesinde Almanya, Hollanda, Fransa, Finlandiyasında terör örgütleri her türlü gösteriyi yapıyor. Bu ülkelerin yönetimleri her türlü güvenceyi veriyor. Defaatle anlattığımız gibi bunları ifade ettik, belgeler sunduk. Türkiye’de biz bunlarla mücadeleyi sürdürdüğümüz gibi mağaralardaki odaklanmaları, Kandil’i kendileri için merkez haline getirmeleri PKK ve YPG’nin inkar edilemez terör estirmeleridir. Batı bunları hala gizliyor. Verin dememize rağmen vermiyorlar. Biz de gereğini yapmaya devam edeceğiz.

“Terör örgütlerinin NATO’ya girmesine evet diyemeyiz”

  • Hollanda Başbakanı’yla geniş bir görüşme yaptım. Yarın İngiltere ve Finlandiya’nın görüşme talepleri var, onlarla görüşeceğiz. Stoltenberg ile görüşmemiz olacak. Aramızdaki telefon diplomasisini kesmemek adına yapmaya devam edeceğiz. Her şeyden önce bu terör örgütlerinin belgeleri, bilgileri bizde olduğuna göre, NATO’nun teröre karşı hassasiyetlerini biliyorsak, NATO’nun güvenlik örgütü olduğunu biliyorsak, NATO’ya terör örgütünün alınmasına evet diyemeyiz. İsveç için de Finlandiya için de söylüyorum. AB üyesi ülkelerin birçoğu kendi parlamentolarında konuşma yaptırıyorlar, yer veriyorlar, silah-mühimmat temini yapıyorlar. Biz bunları biliyoruz. Kimse kusura bakmasın bu terör örgütlerinin NATO’ya girmesine evet diyemeyiz.”

İlgili haberler:

About Author

Hande Turan

Hande Turan

Related Articles

TÜM HABERLER