A3 Haber

İsrail gezisi yaklaşırken Ankara-Tel Aviv gerginliği: Çavuşoğlu Mescid-i Aksa’yı ziyaret edecek mi etmeyecek mi?

İsrail gezisi yaklaşırken Ankara-Tel Aviv gerginliği: Çavuşoğlu Mescid-i Aksa’yı ziyaret edecek mi etmeyecek mi?
Mayıs 22
10:37 2022

Ziyarete günler kala Ankara-Tel Aviv arasında anlaşmazlık çıktı. Çavuşoğlu’nun Mescid-i Aksa’yı ziyaret isteğine İsrail yönetimi sıcak bakmıyor. Sonuç merakla bekleniyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun önümüzdeki günlerde İsrail’e gerçekleştireceği ziyaret öncesi Ankara ile Tel Aviv arasında gerilim çıktı. Çavuşoğlu’nun İsrail’deki temasların ardından Mescid-i Aksa’yı da ziyaret etmek istemesi gerginliğe yol açarken, Çavuşoğlu’nun Mescid-i Aksa’yı ziyarete edip edemeyeceği merak konusu oldu.

Milli Gazete’de yer alan habere göre Türkiye ile İsrail rejimi arasındaki “normalleşme” süreci hızla ilerlerken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 25 Mayıs’ta İsrail’i ziyaret edeceğini duyurmuştu. Çavuşoğlu’nun ziyaretine günler kala İsrail medyasında dikkat çeken bir haber yer aldı. Buna göre Çavuşoğlu, İsrail’de bulunacağı temasların ardından Mescid-i Aksa’yı da ziyaret etmek istedi. Söz konusu talep Ankara-Tel Aviv arasında gerginliğe yol açarken, The Times of İsrael’deki haberde, “Çavuşoğlu’nun İsrail’i ziyaret etmesi iki ülke için diplomatik bir atılım olacak. Ancak Kudüs’ün Eski Şehri’ndeki hassas bölgeyi ziyaret etme niyeti, Ankara ile İsrail arasında bazı gerginliklere yol açtı” denildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Mescid-i Aksa’yı ziyaret edip edemeyeceği merak konusu olurken, İsrail medyasında yer alan haberlerde ikili temaslarda ele alınacak konulara da yer verildi. İsrail devlet televizyonu KAN 11’in haberinde, Çavuşoğlu’nun İsrail’e ziyareti sırasında büyükelçilerin görevlerine iade edilmesi konusunun görüşüleceği kaydedildi.

Çavuşoğlu, İsrail’e büyükelçi atanmasına dair geçen haftalarda yaptığı açıklamada, İsrail Büyükelçiliği açma konusunda “İsrail’e 25’inde gideceğiz. O ziyarette Dışişleri Bakanı ile oturup değerlendireceğiz, o zaman karar vereceğiz” demişti.