A3 Haber

Maymun çiçeği virüsü yayılıyor: New York’ta ilk vaka

Maymun çiçeği virüsü yayılıyor: New York’ta ilk vaka

Maymun çiçeği virüsü yayılıyor: New York’ta ilk vaka
Mayıs 22
09:56 2022

New York Sağlık Departmanınca yapılan açıklamada, eyalet sınırları içerisinde ilk defa bir kişide maymun çiçeği virüsüne rastlandığı bildirildi. 18 milyon nüfuslu New York dünyaya en açık kentlerden biri ve bir salgının yayılması bakımından kritik bir kavşak niteliğğnde.

ABD New York Sağlık Departmanı tarafından yapılan açıklamada, eyalet sınırları içerisinde ilk defa bir kişide maymun çiçeği virüsüne rastlandığı, hastayla temas halinde olabilecek kişilere ulaşmaya çalışıldığı ifade edildi.

Tedavisine başlandı

Açıklamada, Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) tarafından sözkonusu kişinin izole edildiği ve tedavisine başlandığı belirtildi.

DSÖ, 80 vakayı doğruladı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), şimdiye kadar 80 maymun çiçeği vakasını doğruladı. 50 vakanınsa henüz araştırılmasına devam ediliyor.

Endemik bir virüsün neden olduğu nadir hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak üzere ikiye ayrılıyor. Virüsün Kongo türünün yüzde 10’a kadar ölüm riski bulunurken Batı Afrika türünün her 2 vakadan birinde yüzde 1 ölüm oranına sahip olduğu biliniyor.

Genellikle hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

Maymun çiçeği virüsü alarmı: 13 ülkede görüldü Maymun çiçeği virüsü alarmı: 13 ülkede görüldü

İlgili haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER