A3 Haber

Gazeteci Yılmaz Polat, TURKEN’i anlattı: Geliri astronomik boyutta, bağışçılar açıklanmıyor

Gazeteci Yılmaz Polat, TURKEN’i anlattı: Geliri astronomik boyutta, bağışçılar açıklanmıyor

Gazeteci Yılmaz Polat, TURKEN’i anlattı: Geliri astronomik boyutta, bağışçılar açıklanmıyor
Mayıs 25
11:57 2022

TURKEN Vakfı ile ilgili bilgiler içeren ‘TURKEN USA’ kitabının yazarı Yılmaz Polat, ABD Adalet Bakanlığı’na Ensar ve TÜRGEV‘le ilgili kısa süre önce bir başvuru yapıldığını anlattı. Polat, TURKEN’in gelirinin astronomik boyutta olduğunu ve bağışçıların ise açıklanmadığını vurguladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iktidar mensuplarının, yabancı bir ülkede oturum ve çalışma izni alabilmek için önemli tutarlarda paraları bir vakıf aracılığı ile yurtdışına çıkarttığı iddiası tartışma yarattı. Kılıçdaroğlu’nun sözleri, ABD’deki TURKEN Vakfı’nı yeniden gündeme getirdi. Kuruluşunda ve yönetiminde Erdoğan’ın çocuklarının olduğu, merkezi ABD’de bulunan vakfın aktif büyüklüğü, son yıllarda artan bağışlarla 1 milyar TL’ye ulaştı.

TÜRGEV ve Ensar Vakfı ortaklığıyla 2014 yılında ABD’de kurulan TURKEN Vakfı’nın kuruluş belgesinde Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın imzası yer alıyor. Vakfın Yönetim Kurulu’nda ise Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak’ın yanı sıra Kartal İmam Hatip Lisesi mezunu da olan Saray’a yakın bazı isimler bulunuyor.

Kılıçdaroğlu’nun iddialarının ardından gözler iki vakfın ABD’de birlikte kurdukları TURKEN Foundation’a çevrildi. TURKEN USA kitabının yazarı TELE1 Washington Temsilcisi Yılmaz Polat vakıfla ilgili merak edilenleri TELE1’de Tuba Emlek’in sunduğu “Mercek” programında anlattı.

TURKEN’in yıllık gelirinin “çok astronomik” olduğunu belirten Polat, “Mesela 2014 veya 2015’te 20 milyon dolar bağışlanmış ama bağışçıları hiçbir zaman açıklanmıyor” ifadesini kullandı. AKP’nin kısa süre önce ilk kez ABD’de ofis açtığına dikkat çeken Polat, daha sonra yine kısa bir süre önce ABD Adalet Bakanlığı’na Ensar ve TÜRGEV’le ilgili ilk kez bir bildirimde bulunulduğunu belirtti.

Polat şunları söyledi:

  • TURKEN Vakfı ENSAR ve TÜRGEV çatısı altında 2014’te Delaware eyaletinde kuruldu. Bu eyalet vergilerin daha hafif olduğu bir yer. Bu vakıf eğitim vakfı olarak kuruldu ve böyle de vergi dairesine bildirimde bulunuldu. 2014’ten beri sık sık takip ediyorum. Yıllık gelirleri çok astronomik rakamlar ama bağışçıları hiçbir zaman açıklanmıyor. Mesela 2014 veya 2015’te 20 milyon dolar bağışlanmış.

“21 katlı bina, Muhammed Ali’nin çiftliği…”

  • Bu vakıf 2018 yılında dünyanın en pahalı gayrimenkul kentlerinden birisi olan Manhattan’ın göbeğinde çok pahalı bir arsa satın alarak üzerinde 21 katlı bir bina çıkmaya başladılar. Bu bina tabii ki bir gökdelen nereden bakarsanız ama yurt adı altında yapılıyor. Otele bir dönüştürülebilecek bir konumda. Şu an inşaatı devam ediyor. Zaten sık sık yayınlıyoruz bu binadan fotoğrafları TELE1’de. Bu arada bu söylediklerim TURKEN adı altında yapılıyor.  Bu arada biliyorsunuz ünlü boksör Muhammed Ali’nin çiftliğini satın aldılar. 2.5 milyon dolara. O çiftlik duruyor ama ne yapılıyor orada bilmiyoruz. Şu anda çiftlik TURKEN’e ait.

“ENSAR ve TÜRGEV ABD Adalet Bakanlığı’nın resmi denetiminde”

  • TURKEN daha sonra New York ve Pensilvanya’da da bir ofis açtı. Neden açtılar bilmiyoruz. Resmi bir açıklama da yok. Yine çok enteresan 20 yıllık AKP, 15 Mayıs’ta 3-5 gün önce AKP Washington’da resmi büro açtı. Bu çok doğal bir şey tabii ki bir siyasi partinin ofis açması… Ama 20 yıl sonra olması beni şaşırttı. Büro açmaya niye ihtiyaç duydu bunu bilemiyoruz. Bu ofisin başında da Erdoğan’ın kuzeni olan Halil Mutlu var. Halil Mutlu daha önce TURKEN’in yöneticilerinden biriydi, şimdi ayrıldı. AKP bürosunun açılmasından üç gün sonra çok ilgimi çekti ENSAR ve TÜRGEV vakıfları ayrı ayrı Amerikan Adalet Bakanlığı’na bildirimde bulunmuş. Bugüne kadar neden bildirimde bulunmadılar? Bunun birden çok nedeni var. Bir tanesi Amerikan Adalet Bakanlığı bunu talep etmiş olabilir. Bunu açıklamak şu anda TURKEN’in başkanlığı yapan Behram Turam’a düşer. O açıklarsa hepimiz öğrenmiş oluruz. Harcamaları ‘construction’ diye geçiyorlar. Yani inşaat işleri… Bu da dolayısıyla dikkatimi çekiyor. Ama yine de belirteyim en dikkat çekici olan 8 yıl sonra ABD Adalet Bakanlığı’na Ensar ve TÜRGEV adına bildirimde bulunulması…
  • Bence daha da şeffaf olup açıklama yaparlarsa bizde bunları ulaştırırız, haber yaparız. Zannediyorum Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından sonra onlarda açıklama yapacaklardır. Türkiye’yi töhmet altında davranışlardan kaçınılması gerekiyor.”

İlgili haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER