A3 Haber

İzmir’de cami hoparlöründen yine müzik yayını: Bu kez Bülent Ersoy çaldı

İzmir’de cami hoparlöründen yine müzik yayını: Bu kez Bülent Ersoy çaldı

İzmir’de cami hoparlöründen yine müzik yayını: Bu kez Bülent Ersoy çaldı
Mayıs 26
19:01 2022

İzmir’de merkezi ezan sistemine giren kişiler 50 saniye boyunca Bülent Ersoy’un “Yüzünü Göremem” şarkısını çaldı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Sosyal medyada, Torbalı’nın Ayrancılar Mahallesi’ndeki 2 ayrı camiden Bülent Ersoy’un ‘Yüzünü Göremem’ isimli şarkısının çalındığı video paylaşıldı. Torbalı Cumhuriyet Başsavcılığı, görüntüler üzerine, dün sat 22.00 sıralarında meydana geldiği belirtilen olayla ilgili soruşturma başlattı. Konuyla ilgili Torbalı Kaymakamlığı’ndan DHA’ya yapılan açıklamada, merkezi ezan sistemine girilerek yaklaşık 50 saniye boyunca müzik yayını yapıldığı bildirildi. Açıklamada, olay hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldığı da belirtildi. Öte yandan müftülük görevlilerinin hemen müdahale ederek ses sistemlerini kapattığı da kaydedildi.

İzmir’de, 20 Mayıs 2020’de bazı bölgelerdeki camilerin merkezi ezan sistemine girilerek İtalyan partizan marşı olarak bilinen ‘Çav Bella’ ile ertesi gün de Bornova ve Bayraklı ilçelerinde Selda Bağcan’ın seslendirdiği ‘Yuh Yuh’ isimli parçalar çalınmıştı. Bunun üzerine İzmir İl Müftülüğü, yapılan bu saldırılara tedbir amaçlı olmak üzere İzmir’de merkezi ezan sistemi uygulamasına geçici bir süreyle son verilmişti.

Dört camiden aynı anda müzik yayını olmuş

İzmir’in Torbalı ilçesinde, merkezi ezan sistemine girilerek, cami hoparlörlerinden “Bülent Ersoy’un Yüzünü Göremem” isimli şarkısının dinletilmesi ile ilgili soruşturma sürerken aynı anda 4 camiden müzik yayını yapıldığı belirlendi.

Öte yandan, normalde merkezi sistemde ezandan sonra caminin bağlantısının kesilmesi gerektiği öğrenildi. Ancak, bu bağlantının kesilmemiş olması nedeniyle müzik yayının söz konusu camilerin hoparlörlerine iletildiği kaydedildi. Torbalı İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler, Ayrancılar Mahallesi’nde, hem müzik yayınının yapıldığı camilerin imamlarının hem de görgü tanıklarının ifadelerine başvurdu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER