A3 Haber

SADAT hakkında suç duyurusu: “Halkı kin ve nefretle kışkırtıyorlar”

SADAT hakkında suç duyurusu: “Halkı kin ve nefretle kışkırtıyorlar”
Mayıs 28
18:30 2022

Samsun Barosu’na kayıtlı avukat Hüseyin Cimşit, SADAT’ın kurucusu Adnan Tanrıverdi ve “Bu vatanı sandıkta teslim etmeyiz” diye paylaşım yapan SADAT yönetim kurulu üyesi Ersan Ergür hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Samsun Barosu’na kayıtlı avukat Hüseyin Cimşit, ‘Bu vatanı sandıkta teslim etmeyiz’ diyen SADAT yönetim kurulu üyesi Ersan Ergür ve 15 Temmuz öncesinde hazırlık yaptıklarını anlatan Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Tanrıverdi hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Adnan Tanrıverdi ve Ersan Ergür’ün SADAT aracılığı ile devletin bölünmez bütünlüğüne kastettiğinin aktarıldığı dilekçede, bu isimlerin rejim aleyhtarı faaliyette bulunduğu ve halkı kin ve nefretle kışkırttığı kaydedildi.

Adnan Tanrıverdi’nin bazı videolarda 15 Temmuz 2016 kışkırtmasında rol aldığını ve akabinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeniden yapılandırılmasını etkilediğini, ülkeyi dine dayalı rejime götürmek gerektiğini hiç kimseden çekinmeden söylediğinin aktarıldığı dilekçede özetle şu ifadeler yer aldı:

Ersan Ergür de ‘sandıkta kazanılsa bile ülkeyi teslim etmeyiz’ diyerek hem mevcut rejime meydan okumakta hem de kışkırtıcılık yapmaktadır. Twitter sosyal medya hesaplarındaki (silinmiş dahi olsa) mesajlarından dolayı binlerce kişiye soruşturma açılıp, kovuşturma kararı verilip, iddianame düzenlenip ceza verilirken, bu kişilerin ayrıcalığı olamaz. Aksi taktirde bu durum Anayasa’nın eşitlik ilkelerinin ihlali, görevi ihmal, görevi kötüye kullanma suçlarını ortaya çıkaracaktır. Örnek; cumhuriyet.com.tr genel yayın yönetmeni Oğuz Güven, Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper’in trafik kazasında ölümüne ilişkin Cumhuriyet gazetesinin twitter hesabında yapılan paylaşım gerekçesiyle hakkında açılan dava kapsamında Sabah gazetesinin hedef göstermesiyle 55 saniye içinde düzeltilen bir anons tweeti nedeniyle 32 gün tutuklu kaldı. Güven, hakkında önceki celse cumhuriyet savcısı mütalaasını açıklamış ve Güven’in ‘Terör örgütünün propagandasını yapmak’ ve ‘Terör örgütlerinin açıklamalarını yayınlamak’ suçundan 2 yıl 9 aydan 12 yıl 9 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istenmişti. Hukuki nitelemesi sayın cumhuriyet başsavcılığına ait olma üzere; Türkiye Cumhuriyeti’nin emanet edildiği fertlerden birisi olarak, yukarıda isimleri yazılı kişilerden şikayetçiyim. Haklarında soruşturma açılmasına karar verilmesini, sonucunda iddianame düzenlenmesine ve kovuşturma yapılmasına karar verilmesini talep ederim.

Suç duyurusu dilekçesinde Türkiye Cumhuriyetinin anayasası olan bir hukuk devleti olduğuna dikkat çekilerek, “Devletin Anayasa’sına ve yasalarına karşı açıkça suç işleyenler, Cumhuriyet Savcılarınca res’en ve/veya şikayet üzerine soruşturulmak zorundadır. Cumhuriyet savcısı, ihbar veya başka bir suretle bir suçun işlendiği izlenimini veren bir hâli öğrenir öğrenmez kamu davasını açmaya yer olup olmadığına karar vermek üzere hemen işin gerçeğini araştırmaya başlar” demektedir” denildi.