A3 Haber

TRT, dizilere yaptığı ödemeyi açıklamadı!

TRT, dizilere yaptığı ödemeyi açıklamadı!
Mayıs 28
09:35 2022

Bünyesinde bulunan dizilerin astronomik ücretlere çekildiği iddiasıyla eleştirilerin hedefinde olan TRT, TBMM KİT Komisyonu’ndaki ısrarlı sorulara karşın bölüm başı maliyetlerini açıklamadı.

TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, pahalıya çekildiği ilişkin eleştirilen TRT dizilerinin bölüm başı maliyetini açıklamadı. Sobacı, bazı dizilere önce kendisinin baktığını, yayımlanıp yayımlanmayacağına karar verdiğini söyledi. Sobacı TRT’nin ilan ve reklam gelirlerinin 2020’de 283.4 milyon TL, 2021’de yüzde 129 artışla 649.6 milyon TL, bu dönemde de 26 Mayıs itibarıyla 717 milyon TL olduğunu belirtti.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, TBMM KİT Komisyonu’nda TRT’nin hesapları görüşüldü. Kurumun genel müdürü Mehmet Zahid Sobacı, bandrol gelirlerini savundu. Sobacı, “Eğer ben bandrol geliri almayacaksam, elektrik payı almayacaksam veya ‘kamu fonundan’ desteklenmeyeceksem benim adım niye kamu yayıncısı? Benim en önemli ayrıcalıklarımdan biri bu” dedi.

Reklam geliri ilk beş ay 717 milyon TL

Sobacı’nın verdiği bilgiye göre TRT’nin ilan ve reklam gelirleri 2020’de 283.4 milyon TL, 2021’de yüzde 129 artışla 649.6 milyon TL, bu dönemde de 26 Mayıs itibarıyla 717 milyon TL oldu. Sobacı, milletvekillerinin “En pahalı dizileri siz çekiyorsunuz” diyerek maliyeti açıklamasını istemelerine karşın dizilerin bölüm başı maliyetine ilişkin bilgi vermedi. Bazı dizilerin önce kendisine geldiğini belirten Sobacı, “TRT’ye geliyor ama ben bakıyorum, kamu yayıncılığı gereklilikleri itibarıyla bu senaryoyu gösteremem, ekrana taşıyamam diyorum” diye konuştu.

Siyasi mesajı savundu: Biz bu sindirmeye pabuç bırakmayız 

Sobacı, TRT Yönetim Kurulu üyelerinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında attıkları tweet’leri ise yalanlamadı. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, “Tweet’ler doğru mu, değil mi” diye sordu. TRT Genel Müdürü Sobacı ise “Biz bu sindirmeye pabuç bırakmayız. Devlete ve millete hizmet motivasyonumuzdan hiçbir şey kaybetmeyiz” dedi.

Yavuzyılmaz, “Siyasi parti genel başkanlarına hakaret etmek devlete ve millete hizmet etmek demek mi” diye sordu. Sobacı yanıt vermedi.