A3 Haber

Domates üreticileri: Domates fiyatı geçen yıla göre iki kat artacak

Domates üreticileri: Domates fiyatı geçen yıla göre iki kat artacak
Mayıs 29
09:42 2022

Domates üretici, “Öyle görünüyor ki, mevsimsel üretim artışına rağmen domates fiyatı geçen yıla göre iki kat artacak” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, maliyet artışı nedeniyle zor günler geçiren domates üreticilerin sorunlarını dinledi.

“Çiftçilik batakta” diyen domates üreticisi, geçen yıl kilosuna 30 kuruşa sattıkları domatesin maliyetinin bu yıl işçilik ve nakliye ile birlikte 1,5 lirayı geçeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Geçen yıl 50 dönüme ektiği domatesi bu yıl maliyet artışı nedeniyle 30 dönüme düşürdüğünü söyleyen üretici, “Geçen yıl 35 kuruşa aldığı domatesin fidesi bu yıl 75 kuruş oldu. 80 lira olan işçilik ücreti 180 liraya çıktı. Gübre, ilaç, mazot gibi girdiler ise aldı başını gitti” diyerek girdi maliyetlerindeki artıştan dert yandı.

“Geçen yıl fiyatı 30 kuruşa kadar düşmüştü”

Geçen yıl 1 dönüm üzerinde yetiştirdikleri salçalık domatesi 7 bin liraya tüccara sattıklarını ancak bu yıl 1 dönüm domates üretiminin maliyetinin 7 bin liraya geçtiğini söyleyen üretici, “Bu yıl maliyet çok arttı. Bu yıl dönüm başına ürettiğimiz domatesi 15 bin liraya satmamız lazım. Kilo başına maliyet 1 lira 20 kuruş civarında. İşçilik ve diğer girdilerle maliyet 1,5lirayı geçecek. Geçen yıl son zamanlarda domatesin satış fiyatı 30 kuruşa kadar düşmüştü” diye konuştu.

“Fiyat iki katına çıkacak”

1,5 liradan tarladan çıkacak ürünün bu yaz Ankara ve İstanbul’daki satış fiyatının en az 5 lira olacağını işaret eden üretici, “Öyle görünüyor ki, mevsimsel üretim artışına rağmen domates fiyatı geçen yıla göre iki kat artacak” dedi.

“Tarlalar boş kalmasın diye ekiyoruz”

Domates üretimine destek verilmediğini anlatan üretici, “Burada sadece yem bitkileri olan buğday ve yoncaya dönüm başına 8 lira gibi çok düşük bir destek veriliyor. Çiftçilik batakta. Tarlaları boş kalmasın diye mecburen ekiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Domates üretimi yüzde 2.3 azalıyor”

TÜİK’in 2022 yılına ait bitkisel üretim birinci tahminlerini yorumlayan Gürer, bir önceki yıla göre domates üretiminin yüzde 2,3, karpuz üretiminin yüzde 3,9 ve kuru soğan üretiminin de yüzde 6 oranında azalacağının açıklandığına dikkat çekti