A3 Haber

Resmi Gazete’de yayımlandı: Kur korumalıya dönen şirkete faiz vergisi de yok

Resmi Gazete’de yayımlandı: Kur korumalıya dönen şirkete faiz vergisi de yok

Resmi Gazete’de yayımlandı: Kur korumalıya dönen şirkete faiz vergisi de yok
Mayıs 29
12:53 2022

Döviz talebini yavaşlatmak ve Türk Lirası’nı özendirmek amacıyla uygulamaya sokulan dövize endeksli mevduata ilişkin alınan yeni karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, hazineye maliyeti 100 milyar liraya yaklaşan dövize endeksli mevduata dönen şirketlerden vade sonunda elde edilen faiz ve kâr payları ile kurumlar vergisi alınmayacak.

Kurdaki başlangıçta yurt içi yerleşik gerçek kişiler için getirilen dövize endeksli mevduat ve katılma hesabı uygulamasına şirketler de dahil edilmişti. Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, döviz hesaplarını Türk Lirası’na (TL) çevirerek dövize endeksli mevduata yatıran şirketlere uygulanan vergi avantajının süresi uzatıldı.

Karara göre, dövize endeksli mevduatı en az üç ay vade ile değerlendiren şirketlerin dönem sonu değerlemesinden kaynaklananlar da dahil olmak üzere vade sonunda elde ettikleri faiz ve kâr payı ile diğer kazançlarına kurumlar vergisi istisnası uygulanacak.

Uzatma yetkisi cumhurbaşkanında

Cumhurbaşkanı’na bu istisnanın süresini 30 Haziran 2022 ve 30 Eylül 2022’ye kadar uzatma yetkisi de verildi. Söz konusu istisnalar, 2022 yılı sonuna kadar vade sonunda yenilenen hesaplara da uygulanacak.

Resmi Gazete’de yayınlanan karar şöyle:

  • “MADDE 12- 13/6/2006 tarihli ve 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun geçici 14 üncü maddesinin üçüncü fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkralar eklenmiş ve müteakip fıkralar teselsül ettirilmiştir.
  • (4) Kurumların 31/3/2022 tarihli bilançolarında yer alan yabancı paralarını 2022 yılı sonuna kadar Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi kapsamında dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevirmeleri ve bu suretle elde edilen Türk lirası varlığı en az üç ay vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarında değerlendirmeleri durumunda söz konusu hesapların dönem sonu değerlemesinden kaynaklananlar da dâhil olmak üzere vade sonunda elde edilen faiz ve kâr payları ile diğer kazançlar kurumlar vergisinden müstesnadır.
  • Cumhurbaşkanı istisnayı 30/6/2022 ve/veya 30/9/2022 tarihli bilançolarda yer alan yabancı paralar itibarıyla da uygulatmaya yetkilidir.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER