A3 Haber

Büyükada’da kedilerde salgın iddiası: Dört ayda 700 kedi yaşamını yitirdi

Büyükada’da kedilerde salgın iddiası: Dört ayda 700 kedi yaşamını yitirdi

Büyükada’da kedilerde salgın iddiası: Dört ayda 700 kedi yaşamını yitirdi
Haziran 03
11:27 2022

İstanbul Büyükada’da hayvanseverler dört ayda yaklaşık 700 kedinin öldüğünü öne sürdü. Kedilerin FIP olarak bilinen “Feline Enfeksiyoz Peritonit” hastalığına yakalandığı belirtilirken, hayvanseverler kedileri karantinaya almaya başladı.

Büyükada’daki kedi koronavirüsü olarak bilinen “Feline Enfeksiyoz Peritonit” (FIP) hastalığı salgını başladığı öne sürüldü. Birçok kedinin de hastalık nedeniyle öldüğü kaydedildi.

“Tedavi için yazlığını satan, kredi çekenler var”

Büyükada Hayvan Kurtarma Gönüllüsü Neslihan Sipahioğlu, belli dönemlerde sokaklardan ölen kedileri topladıklarını belirterek, “Sekiz kedimi FİP yüzünden kaybettim. Bahçede 50 kedim var, sorumlu olduğum bölgede 210 kedim vardı, 210 kediden şu an 50’ye düştük. Ölenler ve gömülenler kayıtlı. O kadar çaresiziz ki, pahalı ve herkesin ulaşabileceği bir durumda değil ilaç. Üç kedime enjeksiyon uyguladım ve korkunç paralar ödedim. Tedavileri var, destek ilaçları var, testler var. Bu uygulamalar her kedide de başarılı olmuyor. Şu an bu virüsün pik noktasındayız gibi geliyor bana. Herkes bir çıkar yol arıyor. Yazlığını satan var, kredi çeken var. Ben de kredi çektim. Bu şekilde tedavilere devam edebiliyoruz. Her yerden ölü kediler toplamaya başladık” diye konuştu.

“Dört ayda yaklaşık 700 kedi öldü”

Büyükada’da 2013 yılından beri ölen kedilerin istatistiğini tuttuğunu belirten Büyükada Hayvan Kurtarma Gönüllüsü Metin Türkmenoğlu, “2013 yılından beri Büyükada’da ölen kedilerin istatistiğini tutuyorum. Senelik kedi ölümü 450-500 civarındaydı. Bu sene ocak ayının ilk haftasından itibaren Mayıs ayına kadar yaklaşık 700 kedi öldü.

Normal bir yılın 3 katı bir rakam. Bugüne kadar ölüm sebepleri farklıydı. Köpek saldırısı, akülü araçlar tarafından ezilme gibi sebepler vardı. Artık FİP ağırlıklı ölüm var. Yaklaşık 10 kedinin 7’si FIP nedeniyle ölüyor. Bu işe devletin bir kurumu ya da belediyenin el atması şart” dedi.

Adalar Belediyesi’nden ise kedi ölümleri ile ilgili açıklama yapılmadı. (DHA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER