A3 Haber

Gözler yine ışıldadı: Nebati, enflasyonun düşüş eğilimine girdiğini savundu

Gözler yine ışıldadı: Nebati, enflasyonun düşüş eğilimine girdiğini savundu

Gözler yine ışıldadı: Nebati, enflasyonun düşüş eğilimine girdiğini savundu
Haziran 03
14:18 2022

TÜİK’in bugün açıkladığı enflasyon verilerini değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonun düşüş eğilimine girdiğini savundu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon verileri, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından olumlu karşılandı.

Bugün açıklanan enflasyon rakamlarının enflasyonun artış hızının kesildiğini ortaya koyduğunu ileri süren Nebati, “Nisan ayında yüzde 7,25 olarak gerçekleşen TÜFE aylık artış oranı Mayıs ayında yüzde 2,98 olarak gerçekleşerek düşüş eğilimine girmiştir” dedi.

TÜİK’in yıllık enflasyonu yüzde 73,5, üretici enflasyonu ise yüzde 132,16 ile rekor düzeye yükseldi. Aylık bazda TÜFE yüzde 2,98, Yİ-ÜFE yüzde 8,76 oldu.

Bakan Nebati’nin sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirme şu şekilde:

  • “Küresel salgın ve savaş ortamının tetiklediği gıda ve enerji başta olmak üzere uluslararası emtia fiyatlarındaki yüksek artışlar ve tedarik zincirlerinde oluşan bazı aksaklıklar, tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemiz enflasyon artışlarında da temel bir rol oynuyor.
  • Uyguladığımız politikalar, yönetilen-yönlendirilen fiyatlar, vergi indirimleri ve sübvansiyonlar vasıtasıyla vatandaşımızın fiyat artışlarından en az düzeyde etkilenmesini ve enflasyondaki gevşemenin artarak devamını sağlamak amacıyla çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.
  • Önümüzdeki süreçte, olumlu seyreden iklim koşullarının da etkisiyle, tarımsal üretimimizde gerçekleşmesini beklediğimiz artışın enflasyondaki gevşemeyi olumlu yönde destekleyeceğini öngörüyoruz.

“Enflasyonla mücadele birincil önceliğimiz”

  • Ayrıca, atacağımız ek adımlarla bir yandan insanlarımızın günlük hayatlarını etkileyen fiyat artışlarının önüne set çekerken diğer yandan da gelirleri artırarak gelir seviyesindeki düşüşün hızla önüne geçmeye devam edeceğiz.
  • Enflasyonla mücadele önümüzdeki dönemde birinci önceliğimiz olmaya devam edecektir. Vatandaşlarımızın enflasyon baskısı altında ezilmesine asla müsaade etmeyeceğiz!”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER