A3 Haber

AKP YSK Temsilcisi Recep Özel’in iddiası: Dünyadaki en güvenli seçimler Türkiye’de yapılıyor

AKP YSK Temsilcisi Recep Özel’in iddiası: Dünyadaki en güvenli seçimler Türkiye’de yapılıyor

AKP YSK Temsilcisi Recep Özel’in iddiası: Dünyadaki en güvenli seçimler Türkiye’de yapılıyor
Haziran 05
13:27 2022

AKP’nin YSK Temsilcisi Recep Özel, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun SADAT’ı ziyaret ederek seçim güvenliğine ilişkin açıklama yapmasına tepki göstererek seçimin her aşamasının siyasi partilerin gözü önünde gerçekleştiğini öne sürdü. Özel, “İddia ediyorum dünyadaki en güvenli seçimler Türkiye’de yapılıyor” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun SADAT ziyaretinde seçim güvenliğini işaret etmesi, siyasilerin gündeminde yer almaya devam ediyor.

AKP’nin Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Recep Özel, seçim güvenliği tartışmalarına ilişkin Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’na yaptığı açıklamada “İddia ediyorum dünyadaki en güvenli seçimler Türkiye’de yapılıyor” ifadelerini kullandı.

“Dünyanın hemen hemen hiçbir ülkesinde olmayan bir sistem”

Seçimlerin her aşamasının siyasi partilerin gözü önünde gerçekleştiğini öne süren Özel, “Örneğin, bütün siyasi partiler YSK’nın girdiği bütün verileri Siyasi Parti Portali (SİPPORT), üzerinden ulaşabiliyorlar. Ayrıca SEÇSİS sistemine anlık olarak girip, bütün belge ve verilere anlık ulaşabiliyorlar. Dünyanın hemen hemen hiçbir ülkesinde olmayan bir sistem. Diğer bir ikinci adımı ise YSK’dan tutun, il seçim kurulu, ilçe seçim kurulu, sandık kuruluna kadar bütün aşamalarda siyasi parti üyeleri, temsilcileri ya da siyasi partilerin müşahitleri bulunuyor. Seçim alanında müşahitlerin gözü önünde bütün seçim cereyan ediyor. İddia ediyorum dünyada en güvenli seçim sistemi Türkiye’dedir” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun SADAT’ı ziyaret ederek seçim güvenliğine işaret etmesine ilişkin konuşan Özel, şınları söyledi:

  • Ayrıca tüm Türkiye’de herhangi bir siyasi baskı olmaması veya kalabalık bir site düşünün buradaki tüm seçmenlerin oy sonuçlarına göre değerlendirilip, o sitenin siyasi tercihine göre hizmet verilmesinde bir ayrıma gidilmemesi için, seçmenler farklı sandıklara paylaştırılıyor. Doğu ve Güneydoğu’da da terör örgütünün baskısını bertaraf etmek için bazı yerlerde sandık birleştirme; başka yerde oy kullanma gibi imkânlar da veriliyor. 2023 seçimleri için de YSK ihtiyaç duyarsa buna benzer kararlar alabilir.
  • Seçim günü zaman zaman ‘Çöpte oy pusulası bulundu’ gibi iddialar ortaya atılıyor. Oy pusulaları filigranlı, taklidi mümkün olmayan bir malzemeden yapılıyor. Muhalefet parmak boyası kullanımını tartışmaya açıyor ama artık bu uygulama dünyanın hiçbir yerinde yok. Türkiye’de artık T.C. kimlik numarası ile oy kullanılıyor. O nedenle mükerrer seçmen olması mümkün değil. Muhalefet partileri seçim güvenliği ile ilgili tartışmaları yapmasının tek sebebi var, şimdiden 2023’te kaybedecekleri seçimin kılıfını hazırlıyorlar

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER