A3 Haber

Bahçeli’den “Topal Osman”ın itibarının iadesi için kanun teklifi

Bahçeli’den “Topal Osman”ın itibarının iadesi için kanun teklifi

Bahçeli’den “Topal Osman”ın itibarının iadesi için kanun teklifi
Haziran 08
19:03 2022

MHP lideri Devlet Bahçeli, 27’inci Yasama Dönemi’nde ilk yasa teklifini verdi. Bahçeli yasa teklifinde Topal Osman’ın hukuki itibarının iade edilmesini talep etti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 27’inci Yasama Dönemi’nde ilk yasa teklifini verdi. Bahçeli yasa teklifinde Topal Osman’ın hukuki itibarının iade edilmesini talep etti.

Bahçeli’nin imzasıyla Rumlar, Ermeniler, Kürtler ve Alevilere yönelik onlarca kanlı saldırının faili olan Topal Osman’a ilişkin kanun teklifi hazırlandı. MHP lideri Bahçeli’nin ilk imzacısı olduğu teklife MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut ve Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı’nın da isimleri yer aldı. Meclis Başkanlığı’na sunulan kanun teklifiyle Topal Osman’ın itibarının hukuken iade edilmesi talep edildi.

“Milli Mücadele’nin kahraman evladı”

Teklifin gerekçesinde Topal Osman, “Giresun’un yiğit evladı” ve “Milli Mücadelenin yiğit ve kahraman evladı” olarak nitelendirildi. Topal Osman’ın 27 Mart 1923 tarihinde Ankara’da aniden kaybolan Milletvekili Ali Şükrü Bey’in öldürülmesinden sorumlu tutulduğu ifade edilen kanun teklifinde, Topal Osman’ın Meclis kararıyla gömüldüğü yerden çıkarılarak Meclis önüne asıldığı ifade edildi. MHP’nin kanun teklifinde Meclis tarafından alınan bu kararın da kaldırılması istendi.

Grup konuşmasında işaret vermişti

Bahçeli, 10 Mayıs’ta partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada şunları söylemişti:

  • “Sorosçu Osman’la yatıp Sorosçu Osman’la kalkanlara özellikle hatırlatırım ki; Biz Hz. Osman’ı biliriz, Osman Gazi’yi biliriz, Plevne kahramanı Osman Paşa’yı biliriz, dahası Topal Osman’ı biliriz, ancak Soros’a ruhunu satmış Osman Kavala’yı bilmeyiz, bilmeyeceğiz. Bizim diğerleriyle aramızdaki fark buradadır. Çok şükür bizim mazimizde pek çok imrenilecek Osman vardır ki, bunlardan birisi de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakınında bulunan, cesaretiyle nam salmış Topal Osman’dır.
  • Ankara’da Papaz’ın Bağı’nda düzenlenen suikastla hayatını kaybeden Topal Osman’ın aziz anıları duruyorken, Osman Kavala’nın peşine düşenler tarihin yanlış tarafına savrulan işgal tortularıdır. Rahmetle ve hürmetle yad ettiğimiz merhum Topal Osman’ın hakkının yendiği, haksızlığa uğradığı sonraki yıllarda tescil edilmiştir. Madem bir hak teslimi zaruridir, o halde Türklüğün bu bıçkın, korkusuz ve aslan parçasına iadei itibarı da yapılmalı, vatan ve millete hizmetleri takdirle ve hürmetle sahiplenilmelidir.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER