A3 Haber

Akşener, Kılıçdaroğlu ve Alevilerden özür diledi

Akşener, Kılıçdaroğlu ve Alevilerden özür diledi

Akşener, Kılıçdaroğlu ve Alevilerden özür diledi
Haziran 09
14:56 2022

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral’ın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında “Alevi kimliği sünniler için endişe” ifadesi nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan özür diledi. İYİ Parti TBMM Grup Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Oral’ın disiplin kuruluna sevk edildiği bildirildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Alevi olması nedeniyle Türkiye’de seçim kazanamayacağını söyleyen İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral’ın açıklamaları tartışılmaya devam ediyor.

Ankara Masası’nda Fatih Atik’in sorularını yanıtlayan Oral, Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olma konusunda açıklamalarda bulunmuştu.

Oral, katıldığı TV programında şu ifadeleri kullanmıştı:

  • “İslam dininin bütün mezheplerinin, bütün inanlarını eşit görürüm. Çünkü dinim bana öyle davranmayı hitap eder. Çok güzel bir söz var, ‘insan bilmediği şeyin düşmanıdır’ derler. Şimdi, Aleviler bizim kardeşimizdir. Bin yıldır bu topraklarda alevi ve Kürtler ile beraber yaşarız. Aleviler bizim kardeşimizdir, (Kılıçdaroğlu’nun) alevi olması benim açımdan bir engel değil, çünkü ben tanıyorum, ilkelerini biliyorum. Ama Türk toplumu açısından, yani sünni diyebileceğimiz daha müslüman kesim tarafından bu bir endişedir.”

Akşener özür diledi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Oral’ın sözleri üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan özür diledi.

Akşener, “Ankara milletvekilimiz Halil İbrahim Oral bir YouTube kanalında bir konuşma yaptı. Ben başkalarının yaptığını, bizlerin yapmasını kesinlikle tasvip etmiyorum” dedi.

Akşener şunları söyledi:

  • “Alevilik üzerinden yapılan tarife kim için yapılırsa yapılsın şiddetle reddediyorum. Ve sayın Kılıçdaroğlu olmak üzere üzülen her bir kardeşimden İYİ Parti Genel Başkanı olarak özür diliyorum.”

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray da söz konusu olay için “Maksadını aşan bu sözler asla lâik, demokrat, milliyetçi, kalkınmacı partimizin resmi görüşü değildir” dedi.

Disipline sevkedildi

İYİ Parti TBMM Grup Başkanlığı, Halil İbrahim Oral’ın disiplin kuruluna sevk edildiğini bildirdi.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

  • “İYİ Parti TBMM Yönetim Kurulu’nun 09.06.2022 tarihinde gerçekleştirmiş olduğu Yönetim Kurulu toplantısında, Ankara Milletvekilimiz Sayın İbrahim Halil ORAL’ın, katıldığı Ankara Masası isimli YouTube kanalında yaptığı, vatandaşlarımızın inançları ve değerlerine ilişkin açıklamaları sebebi ile İyi Parti Tüzüğümüzün 74. maddesinin atfı ile TBMM Grup ilę Yönetmeliğimizin 9. 10. ve 12. maddeleri uyarınca; TBMM Parti Grup Disiplin Kuruluna sevkine IY Parti TBMM Grup Yönetimi tarafından oy birligi ile karar verilmiştir. Kamuoyunun bilgisine arz olunur.”

İbrahim Halil Oral da özür diledi

Akşener’in özür dilemesi ve İYİ Parti’nin disiplin kararıyla aynı dakikalarda İYİ Parti Ankara Mİlletvekili İbrahim Halil Oral, sosyal medya hesabından yayınladığı video ile CHP Lideri’nden özür diledi.

Oral, açıklamasında, “Bir YouTube kanalında yaptığım açıklamaların yanlış anlaşılması ve kullandığım bazı özensiz ifadeler sebebiyle başta Sayın @kilicdarogluk ve Alevi kardeşlerim olmak üzere tüm milletimizden özür diliyorum” dedi.

İlgili haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER