A3 Haber

KYK yurdunda son iki ayda dört öğrenci intihar etti: Akdeniz Üniversitesi’nden intiharlarla ilgili açıklama

KYK yurdunda son iki ayda dört öğrenci intihar etti: Akdeniz Üniversitesi’nden intiharlarla ilgili açıklama

KYK yurdunda son iki ayda dört öğrenci intihar etti: Akdeniz Üniversitesi’nden intiharlarla ilgili açıklama
Haziran 12
12:48 2022

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörlüğü, son iki ay içerisinde yurtlarda kalan üç öğrencinin pencereden atlayarak, bir öğrencinin de evinde yaşamına son vermesiyle ilgili açıklama yaptı. AÜ Rektörlüğü, sorumluluk ve yetki alanlarında olmamasına rağmen konuyu hassasiyetle incelediklerini açıkladı. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise “olayların saklandığı” yönündeki iddiaların “gerçek olmadığı” savunuldu.

Antalya’daki Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrenci intiharlarıyla sarsılıyor. Kamuoyu bir ayda üç öğrencinin intiharıyla gündeme gelen konu siyasetin de gündeminde.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörlüğü sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

  • “Öğrenci yurtlarında son dönemde yaşanan intihar olayları toplumun tüm kesimlerinde olduğu gibi bizlerde de büyük üzüntüye neden olmuştur. Yaşanan acı kayıplar için kıymetli öğrencilerimizin ailelerine, arkadaşlarına ve tüm üniversite camiamıza başsağlığı diliyoruz. Hepimizi derinden sarsan bu olaylarla ilgili gerekli inceleme yapılması için geçtiğimiz hafta içerisinde bir komisyon kurulmuştur. Komisyonumuz sorumluluk ve yetki alanımızda olmamasına rağmen vakaların gerçekleştiği yurtlardaki incelemelerin yapılabilmesi için olayın tüm boyutlarıyla aydınlatılabilmesi ve de önleyici tedbirlerin alınabilmesi amacıyla çalışmalarını devam ettirecektir.”

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü: İddialar gerçeği yansıtmıyor

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü de yurtlardaki öğrenci intiharlarıyla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

  • “Antalya ilinde Genel Müdürlüğü’müze bağlı yurtlarda 2021-2022 eğitim- öğretim yılı içerisinde gerçekleşen 3 ölümlü intihar vakası ile ilgili sosyal medyada gündem olan ve olayların saklandığı yönündeki iddialar gerçekleri yansıtmamaktadır. Her 3 olay emniyet tarafından soruşturulmuş, olay yeri incelemeleri yapılmış, gerekli ifadeler alınmış ve dosyalar savcılığa intikal etmiştir. Süreç adli makamlarımız tarafından titizlikle yürütülmektedir. Olayların meydana geldiği yurtlarımızda güvenlik kameraları 24 saat aktiftir, görüntüler incelenmek üzere ivedilikle ilgili makamlara teslim edilmiştir. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü olarak, tüm birimlerimizle, yaşanan bu üzücü olayların detaylı incelemelerini yakından takip ettiğimizi ve süreci başından itibaren emniyet ve adli makamlarımızla koordineli bir şekilde yürütüldüğünü kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Ne olmuştu?

11 Mayıs 2022 tarihinde Akdeniz Üniversitesi içinde bulunan Elmalılı Hamdi Yazır KYK Yurdu’nda ikamet eden ve üniversitede öğrenim gören bir öğrencinin intihar ettiği duyuldu.

20 Mayıs 2022’de de bilinmeyen bir neden ile yine aynı yurtta aynı blokta bir erkek öğrenci intihar ettiği öne sürüldü. Dün gece de aynı yurtta ikamet eden ve üniversitede öğrenim gören Muhammed Kaya isimli bir gencin yüksekten düşerek öldüğü söylendi.

Akdeniz Üniversitesi içinde bulunan Elmalılı Hamdi Yazır KYK Yurdu’nda son bir ayda üç öğrencinin yüksekten düşerek hayatını kaybettiği söylendi. İntihar olduğu öne sürülen ölümlere dair tek bir açıklama dahi yapılmaması sosyal medyada tepki çekmişti.

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER