A3 Haber

Türkiye de istemişti: Avusturya, Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’ye iadesine karar verdi

Türkiye de istemişti: Avusturya, Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’ye iadesine karar verdi

Türkiye de istemişti: Avusturya, Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’ye iadesine karar verdi
Haziran 16
18:10 2022

Avusturya Adalet Bakanlığı, Sezgin Baran Korkmaz’ın önce ABD’ye iade edilmesine karar verdi.

Avusturya Adalet Bakanlığı geçtiğimiz gün SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın “öncelikle” ABD’ye iade edilmesine karar verdi.

Yargı sürecinin, bakanlık kararının Wels Mahkemesi’ne ulaştıktan sonra biteceği öğrenilirken, Adalet Bakanlığı’nın kararına Korkmaz’ın itiraz hakkı bulunduğu belirtildi.

Wels Mahkemesi 25 Ağustos 2021 tarihinde Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’ye iadesine karar verdi. Mahkeme ABD’nin iade talebini ise bu yılın mart ayında kabul etti.

Korkmaz’ın yargı sürecinin tamamlanmasından sonra ABD’ye iade edilebileceği belirtildi.

Ne olmuştu?

SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz, ABD’de Utah Federal Mahkemesi’nde Kingston kardeşler ve Lev Aslan Dermen’in (Levon Termendzhyan) yargılandığı davadaki iddianamede yer almış, ayrıca tanık olarak savcılık tarafından ifadesine başvurulmuştu. Biyodizel üretimi yaptıklarını öne süren Kingston kardeşler, Amerikan federal hükümetini 511 milyon dolar dolandırmış, paranın bir kısmının Türkiye’de Korkmaz ve sahibi olduğu SBK Holding aracılığıyla aklanmaya çalışıldığı iddia edilmişti. 2020 yılına kadar dava dosyasında tanık olarak yer alan Korkmaz, 2021 yılında hakkında ABD’de açılan federal davada sanık oldu. Avusturya’da tutuklu bulunan Korkmaz’ın iadesi için ABD ve Türkiye kendi ülkelerine teslim talebiyle başvuru yaptı. ABD’den gönderilen 133 milyon dolar kara paranın ise Türkiye’de nasıl aklandığı ve buna kimlerin yardım ettiği hiç araştırılmadı. Yurtdışına kaçan Korkmaz Avusturya da ABD’nin talebiyle tutuklandı.

Sedat Peker’in Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki iddiaları

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, hakkında bir soruşturma bulunan Sezgin Baran Korkmaz’ın yurtdışına çıkmadan önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştüğünü iddia etti. Peker Soylu’nun, Korkmaz’a “Senin hakkında tahkikat yapıldı, yurt dışına çık. Yukarının haberi var, bu parayı da sil, sorun çıkacak” dediğini öne sürdü.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER