A3 Haber

Pınar Gültekin davası kararına tepki yağıyor: “Davanın hakimi cinayete ortaksın”

Pınar Gültekin davası kararına tepki yağıyor: “Davanın hakimi cinayete ortaksın”

Pınar Gültekin davası kararına tepki yağıyor: “Davanın hakimi cinayete ortaksın”
Haziran 20
17:41 2022

Pınar Gültekin’in öldürülmesiyle ilgili davada mahkeme, sanık Cemal Metin Avcı’ya “haksız tahrik” olduğuna karar vererek cezasını müebbetten 23 yıla indirdi. Sosyal medyada karar infiale yol açtı.

Muğla’da 27 yaşındaki üniversite öğrencisi Pınar Gültekin, 2020 temmuzunda 32 yaşındaki Cemal Metin Avcı tarafından öldürülmüştü. Cemal Metin Avcı, “canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürmek”ten tutuklu, kardeşi Mertcan Avcı’ysa ‘canavarca hisle, eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme suçuna iştirak’ten tutuksuz yargılanıyordu.

Mahkeme heyeti, sanık Cemal Metin Avcı’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Heyet, haksız tahrik indirimi uygulayarak sanığın cezasını 23 yıla indirdi. Kardeşi Mertcan Avcı’ysa beraat etti.

Karar sosyal medyada infial yarattı, başta kadın örgütleri olmak üzere birçok kullanıcı tepki gösterdi.

Pınar Gültekin ailesinin avukatı Epözdemir: Bugün hukuk ölmüştür

Pınar Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, Pınar Gültekin’in katili Cemal Metin Avcı’ya yönelik “haksız tahrik indirimi” ile verilen 23 yıllık hapis cezası kararına, “Burada bugün adalet öldü, tam bir hukuk garabeti, bir yargı katliamı vardı” sözleriyle tepki gösterdi.

Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in öldürülmesiyle ilgili davada sanık Cemal Metin Avcı, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı, sanığın cezası uygulanan haksız tahrik indirimiyle 23 yıla indirildi.

Gültekin ailesinin avukatı Epözdemir karar sonrası açıklamasında, “Gelip bu dosyayı bir incelesinler. Yargı reformu, İnsan Hakları Eylem Planı.. Sayın Adalet Bakanı’nın kadına yönelik şiddet ve cinayetler ilgili ciddi bir mücadele ortaya koyacağız diye beyanı vardı Sayın Bozdağ’ın. Gelip incelerse sayın bakan çok seviniriz. Burada bugün adalet öldü. Sayın Cumhurbaşkanı tüm bu sürecin takipçisi olacağız demişti. Fakat burada bugün adalet öldü. Tam bir hukuk garabeti, bir yargı katliamı vardı. Bakın haksız tahrik indirimi uygulandı bu caniye. Mahkeme katil zanlının çelişen kurgulanmış 3 ifadesine itibar ediyor. Cezası 23 yıla düşürülüyor.

Kardeşi Mertcan Avcı, anne, baba, ortak, eşe bütün bunlara da beraat kararı veriyor. Bu bir yargı katliamıdır. Bununla ilgili en kısa zamanda istinaf mahkemesine başvuracağız. Hukuki süreci sonuna kadar takip edeceğiz. Yargıtay’a kadar gideceğiz. Bu mesele burada kapanmadı ama adalet burada bugün Muğla’da öldü. Biz başından beri bu heyetin adaleti tesis etmeyeceğini biliyorduk. Maddi gerçeği ortaya çıkarmayacağını biliyorduk. Bu yargılama da bu karar da bana göre hukuki ve fiili dayanaktan yoksundur. Ve bu karar kanaatimce mesnetsiz bir kadardır. Tek kelimeyle yazıklar olsun diyorum” ifadelerini kullandı.

Canlı yayında isyan etti: Vicdanınız yaralanmıyor, sızlamıyorsa, ben hepinize yazıklar olsun diyorum

Skandal karar, kısa sürede Türkiye gündemine otururken; söz konusu haberi sunan Habertürk spikeri Afşin Yurdakul canlı yayında isyan etti. Yayında gözleri dolan Yurdakul, “Bunları konuşmayacaksak, bu ülkede neyi konuşacağız bilmiyorum” dedi.

Yurdakul, karara şu sözlerle isyan etti:

Türkiye Cumhuriyeti’nde bir kadın olarak ve bir basın mensubu olarak; bir kadın cinayeti haberini, sonrasında açıklanan yargı kararları vicdan yaralayıcıysa, haber gibi dümdüz okuyup geçmek çok zor. Karşımızda vahşice işlenmiş bir cinayet var ve ‘haksız tahrik’ ile 23 yıla indirilmiş bir cezadan bahsediyoruz. İnsanın gönlüne, kulağına şu geliyor: ‘Vahşice öldürülürseniz, 23 yıl alıyor bunu yapan.’ Böyle bir his oturuyor içinize. 

Bunları konuşmayacaksak, bu ülkede neyi konuşacağız bilmiyorum. Bugün vicdanınız yaralanmıyor, sızlamıyorsa, ben hepinize yazıklar olsun diyorum.

Tarkan: Hukuk dediğin erkekten yana değil, adaletten, haktan yana olmalı

Megastar Tarkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla karara tepki gösterdi. Tarkan, şu ifadeleri kullandı: “Cinayete, zorbalığa, şiddete uğramış tüm kadınlar için adalet istiyoruz. Bu caniliklerin azalması için ağır, caydırıcı cezalar verilmeli. Bir kılıf ve bahane bulunup hafifletilen cezalar değil.Hukuk dediğin erkekten yana değil, adaletten, haktan yana olmalı.”

Tarkan, paylaşımında “PınarGültekiniçinAdalet” etiketine de yer verdi.

Sosyal medyada gelen tepkiler şu şekilde:

İlgili haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER