A3 Haber

Afganistan’da deprem: Can kaybı 950’ye yükseldi

Afganistan’da deprem: Can kaybı 950’ye yükseldi
Haziran 22
08:52 2022

Afganistan’ın Paktika vilayetinde gece meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremde 950 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Yaralı sayısının 610 olduğu ülkede ölü sayısının artması bekleniyor.

Afganistan’da dün gece yerel saatle 01.24’te 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Sarsıntı başkent Kabil de dahil nüfus yoğunluğunun olduğu civar şehirlerde güçlü bir şekilde hissedildi. Deprem ayrıca, Pakistan’ın başkenti İslamabad ve Peşaver gibi sınıra yakın önemli Pakistan şehirlerinde de hissedildi.

Depremin yerin 10 kilometre derinliğinde gerçekleştiği duyuruldu. Yaşanan depremde en az 950 kişi yaşamını yitirdi. Depremin güçlü ve uzun olduğu belirtildi. Afganistan medyasındaki bilgilere 600’den fazla kişi de yaralandı. Yetkililer ölü sayısının artacağını belirtti.

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS) depremin büyüklüğü önce 6,1 olarak açıklarken, daha sonra 5,9 olarak güncelledi.

Afganistan ordusu bölgeye helikopterlerle yardım gönderdi. Bölgedeki yaralılar hastanelere taşınıyor.

Afganistan ekonomisi ülke yönetiminin Taliban’a geçmesiyle daha da kötüleşti. Uluslararası yardımlar kesildi. Afganistan dışilerinden her türlü yardımı kabul edeceklerine dair bir açıklama yapıldı.

2015 yılında Afganistan – Pakistan sınırında yaşanan depremde çoğu Pakistanlı 399 kişi hayatını kaybetmişti.