A3 Haber

Deniz Poyraz’ın babası Abdulillah Poyraz, yargılandığı davada beraat etti

Deniz Poyraz’ın babası Abdulillah Poyraz, yargılandığı davada beraat etti

Deniz Poyraz’ın babası Abdulillah Poyraz, yargılandığı davada beraat etti
Haziran 23
16:39 2022

Deniz Poyraz’in babası Abdulillah Poyraz, kızının ölümüyle ilgili verdiği röportaj nedeniyle hakkında açılan davada beraat eti.

İzmir’in Konak ilçesinde Onur Gencer tarafından Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Başkanlığı’na yapılan silahlı saldırıda öldürülen Deniz Poyraz’ın babası Abdulillah Poyraz, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan yargılandığı davada beraat etti.

Geçtiğimiz yıl 17 Haziran’da HDP İl Başkanlığı’na giden Onur Gencer, partide çay servisi yapan annesi rahatsız olduğu için yerine bir günlüğüne çalışan Deniz Poyraz’ı tabancayla vurarak öldürdü. Onur Gencer, daha sonra sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Gencer’in ‘tasarlayarak kasten öldürme’, ‘iş yeri dokunulmazlığını ihlal etme’ ve ‘siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar verme’ suçlarından yargılanmasına devam edilirken, olaydan birkaç gün sonra verdiği röportajda kullandığı ifadeler gerekçesiyle Abdulillah Poyraz hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın ardından hazırlanan iddianamede Poyraz hakkında ‘terör örgütü propagandası yapma’ suçundan 4,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Poyraz’ın yargılandığı davanın 2’nci duruşması, 15’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Abdulillah Poyraz’ın yanı sıra avukatları da katıldı.

“Cezalandırma talebi siyasi”

İlk sözü alan sanık avukatı Fatma Demirer, “Mütalaa cezalandırmaya yöneliktir. Katılmıyoruz. Taziye ziyaretinde yaptığı bir röportajdır. Biz davayı bile kabul etmemişken, savcı tarafından istenilen cezayı kabul etmemiz mümkün değil. Beraat istiyoruz” dedi.

Bir diğer sanık avukatı Türkan Aslan Ağaç, “Baba, kızı katledilmiş ve acılar içinde demeç vermiştir. Taziye evi tıka basa doludur. Gazeteciler mikrofon uzatmış, baba aklına gelen ve gelmeyen ne varsa söylemiş. Acılar içindeki baba hangi örgütün propagandasını yapmış olabilir. Acılı babanın olayın sıcağında bu açıklamayı yapması, örgüt propagandası yapmaması sebebiyle beraatını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Avukat Şükran Öztürk de “Duruşma ve iddianame savcısının cezalandırma talebinin siyasi olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Diğer sanık avukatları da Abdulillah Poyraz’ın beraatını istedi.

Sanık Poyraz ise, “Avukatlarımın beyanatlarına katılıyorum. Acımdan dolayı yargılanmamı doğru bulmuyorum. Beraatımı istiyorum. Adaletin yerini bulacağına inanıyorum” diye konuştu. Ardından mahkeme başkanı karar için ara verdi. Daha sonra sanık ve avukatları tekrar salona alındı.

Mahkeme başkanı, Abdulillah Poyraz’ın beraatine karar verdi. (DHA)

İlgili haberler:

About Author

Hande Turan

Hande Turan

Related Articles