A3 Haber

“Yangın yazlık saraya dayanınca helikopterler, uçaklar devreye alındı”

“Yangın yazlık saraya dayanınca helikopterler, uçaklar devreye alındı”

“Yangın yazlık saraya dayanınca helikopterler, uçaklar devreye alındı”
Haziran 23
20:55 2022

Muğla Marmaris’te üç gündür söndürülemeyen orman yangını devam ediyor. CHP’li Ali Öztunç, yangın bölgesinde yaptığı açıklamada alevlerin Erdoğan’ın Okluk’ta bulunan yazlık sarayına yaklaştığını ve yangına müdahalenin bu nedenle artırıldığını belirtti.

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki orman yangını devam ediyor. CHP Milletvekili Ali Öztunç, yangın bölgesinde yaptığı açıklamada “Hemen arkamızda, Erdoğan’ın yazlık sarayına yakın bölgede yangın şiddetli biçimde devam ediyor. Millete ait ormanlar yandı; uçak yok, helikopter yok. Ama saraya dayanınca hemen helikopterler, uçaklar devreye alındı” dedi.

“Kış boyu uyudular, hiçbir önlem almadılar” diyen Öztunç, bakanların şov yaptığını belirtti. CHP’li Öztunç’un AKP iktidarının ‘yangın mücadelesi’yle ilgili değerlendirmeleri şöyle oldu:

“Devletin bakanı böyle açıklama yapar mı?”

  • “Yangın kontrol altına alındı’ dedi bakanlar. Kontrol altına alınan yan bölge, o da yanacak bir şey olmadığı için kontrol altına alındı. Her şey yandı bitti, bakanlar diyor ki ‘Kontrol altına alındı’. Sayın Bakan, açıklamasında ‘Kontrolsüzlük yok ama kontrol altın alınmış bir yangın da söz konusu değil. Bunun ikisi arasında bir durum var’ diyor. Şaka gibi.
  • Devletin bakanı, Orman Bakanı böyle bir açıklama yapar mı? Sayın Bakan, ‘12 uçak, 45 helikopter var’ diyor. Koca koca bakanlar şov yapıyorlar. Ormanlar, böcekler yanıyor, bakanlar şov yapıyor. Komik oluyorsunuz sayın bakanlar. Üzerinden helikopter geçirmekle yangın söndürülmüş olmuyor. Neredeydi bu uçaklar dün, önceki gece.

“Arkamızda gördüğünüz yer Cumhurbaşkanlığı sarayının hemen dibi” 

  • Bugün var helikopterler, uçaklar. Niye biliyor musunuz? Yangın Cumhurbaşkanlığı’na dayandı da ondan. Arkamızda gördüğünüz yer, Cumhurbaşkanlığı sarayının hemen dibi.
  • ‘Gece görüşlü yangın helikopteri yok’ dedik, ‘var’ dediler. Nerede bu helikopter? Gece oldu gelmedi helikopter. Hayırdır, çeyizlerine mi saklıyorlar bu helikopteri?

“Yangına 2 Temmuz’u bekle mi diyeceğiz” 

  • Efendim, ‘İhale 2 Temmuz’da başlayacak?’… Ne yapacağız yani. Yangına ‘2 Temmuz’u bekle’ mi diyeceğiz. Beşli çetenin bir ihalesi olsa iki dakikada hazırlar, bitirirlerdi. Bizim açıklamalarımız üzerine mecbur kaldılar. Bu gece itibariyle gece görüşlü helikopterleri devreye sokacaklarmış.

“Geçen yıl sınıfta kaldınız, bu yıl yine kaldınız”

  • Kış boyu uyudular, hiçbir önlem almadılar. ‘Etmeyin, eylemeyin’ dedik. ‘Geçtiğimiz yıl 170 bin hektar yandı’ dedik. Hiç umursamadılar. Şimdi daha sezon başlamadan tam olarak yangınlar başladı. Acziyete düştüler. Bugün hem İletişim Başkanlığı hem Tarım ve Orman Bakanlığı video yayınlamış. Orman yangınlarını söndürmede ne kadar başarılı olduklarına ait video yayınlamışlar. Komedi yahu. Ormanlar yanıyor, siz yayınladığınız video ile ormanların yangınını kapatmaya çalışıyorsunuz. Geçen yıl sınıfta kaldınız. Bu yıl dakika bir gol bir, yine sınıfta kaldınız.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER