A3 Haber

Erdoğan-Suudi Prens görüşmesinin perde arkası: Suudi Arabistan ambargoyu kaldırıyor, swap geliyor

Erdoğan-Suudi Prens görüşmesinin perde arkası: Suudi Arabistan ambargoyu kaldırıyor, swap geliyor
Haziran 24
08:53 2022

İktidara yakınlığı ile bilinen Türkiye gazetesi Erdoğan-Muhammed görüşmesinin ardından Suudi Arabistan’ın ambargoyu kaldıracağını ve swap anlaşmasının geleceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilişkilerin bozulduğu Suudi Arabistan ile tekrardan ilişkiler düzelmeye başlandı. Prens Muhammed önceki gün Beştepe’yi ziyaret etti. Erdoğan’ın Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile yaptığı görüşmenin detaylarına Türkiye gazetesi ulaştı.

Muhammed ile Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesinin ana gündem maddelerinden birinin Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye uyguladığı örtülü ihracat ambargo oldu. Ambargonun yakın bir zamanda kaldırılacağı öğrenildi.

Ziyaretin amacının tam normalleşme sürecinin başlatılması olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanlığı kaynakları “Son yıllardaki krizin aşılması yolunda önemli adımlar atıldı. Tam normalleşme sürecine giriş yapıldı diyebiliriz. Bundan sonra amaç son yıllarda yaşanan krizden önceki döneme geçiş sağlamak. Bunun için temaslar sıklaşacak. Ziyaretlerimiz artacak” değerlendirmesini yaptı.