A3 Haber

Marmaris yanıyor: Orman Genel Müdürü’nden “Öğlene kadar durdurulamazsa daha da zorlaşacak” açıklaması…

Marmaris yanıyor: Orman Genel Müdürü’nden “Öğlene kadar durdurulamazsa daha da zorlaşacak” açıklaması…
Haziran 24
08:03 2022

Muğla’nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda 21 Haziran’da çıkan yangına havadan ve karadan müdahale sürüyor. 400 hektarı aşkın alanda etkili olan yangın, beş ayrı noktada ilerlerken şu ana kadar 29 kişi hastaneye kaldırıldı. 400’ü aşkın kişi evlerinden tahliye edildi. Öğle saatinden sonra rüzgarın hızının artacağını belirten Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’den ise korkutan açıklama geldi.

Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisinde ormanlık alanda 21 Haziran’da başlayan yangını söndürme çalışmalarında dördüncü güne girildi. Alevlere 27 helikopter ve 14 uçakla havadan, 253 arazöz, 26 su tankeri, 2 bin 604 orman işçisi ve çeşitli kamu kuruluşlarına ait 598 araçla da karadan müdahale ediliyor.

“Öğlene kadar durdurulamazsa…”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Marmaris’te çıkan orman yangını ile ilgili AFAD yetkililerinden brifing aldı. Toplantıda brifing verenlerden Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, bugün öğle saatinden sonra rüzgarın hızının artacağını ve alevleri bu saate kadar kontrol altına almaya çalışacaklarını, aksi durumda çalışmaların daha da zorlaşacağını söyledi.

Yangının Muğla Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi yakınlarına kadar gelmesi üzerine orman ve itfaiye ekipleri, alevlerin önüne geçmek için güvenlik koridoru açtı.